Autor je riaditeľ AOMEGA inštitútu, teológ a pedagóg, člen PS
Známe konštatovanie Edmunda Burka o tom, že na to, aby triumfovalo zlo, je potrebné jedine to, aby dobrí ľudia nespravili nič, zažíva dnes renesanciu. Iná jeho obmena vraví o tom, čo zmôže jednotlivec. Edmund Burke hovorí, že nikto nerobí väčšiu chybu ako ten, kto nerobí nič, lebo môže spraviť len málo.
Ako sa stratila citlivosť
O tom, ako sa kresťanský antisemitizmus rodil aj z teologických interpretácií, hovoril okrem odvážnejších teológov v roku 2000 aj vatikánsky dokument Memoria e riconciliazione – la Chiesa a le colpe del passato. Kresťanský antisemitizmus, ktorý v Židoch videl vinníkov smrti Ježiša Krista, spravil v bežnej dušpastierskej práci na farách a školách zo židovského národa vrahov v očiach kresťanov. Kolektívne a evidentne zjednodušene. O zradných Židoch hovorili aj veľkonočné liturgické texty.
Stačilo to, aby sa vo svedomí kresťanov stratila citlivosť na násilie, krivdy a genocídu. Jednoduché prikázanie nezabiješ sa takto začalo prehliadať.
Genocída sa začala najskôr v Tretej ríši a potom v celej Európe vrátane Slovenska nabrala obludné rozmery. Židia si podľa kresťanskej ľudovej zbožnosti zaslúžili to, čo sa im dialo. Za to prebrala teologická komisia pod vedením Josepha Ratzingera za pontifikátu Jána Pavla II. v zmienenom dokumente zodpovednosť. A ospravedlnila sa za túto historickú vinu rímskokatolíckej cirkvi.