Robertovi Ficovi môžeme vyčítať veľa nepekných vecí, no pokrytectvo medzi ne rozhodne nepatrí. Ak nazýva protištátnou činnosťou čokoľvek, čo smeruje k odstráneniu jeho vlády v riadnom demokratickom procese, môžete sa ešte utešovať, že je to len bežný prejav megalománie.
Štát som ja. Robert I. Skúsený, kráľ slnko z Hrušovian.
No keď vyhlási, že si nedá ulicou rozvrátiť republiku ako v roku 1989, nemáte už veľmi kam uhnúť. Jeho cieľom je obnovenie totalitného režimu. Otázkou zostáva iba to, či uspeje. Nemusí, ale jeho šance vôbec nie sú zlé.
Predvídať, akým spôsobom globálny vývoj preformátuje Európsku úniu, je v tomto okamihu takmer nemožné. Keby si jej obyvatelia uvedomili, že sú občanmi veľmoci, ktorá nemá jediný dôvod byť ekonomicky či vojensky slabšia ako USA, dokázali by zachovať svoj súčasný spôsob života.
Isteže by to vyžadovalo obete, prinajmenšom ekonomické. Lenže aj keby sme sa tu v Európe stali na nejaký čas oveľa chudobnejšími, stále by sme boli bohatí. Stále by sme mali v každej domácnosti pitnú vodu aj elektrinu a pre každého dostupné vzdelanie i zdravotníctvo. Pre väčšinu sveta je to stále nepredstaviteľný luxus.
Keby Európska únia dospela, prakticky vo všetkom, vojenskej sily vrátane, by si mohla vymeniť pozíciu s USA. Prekážkou je, že Úniu sme budovali na princípe ekonomicky výhodnej spolupráce, vôbec sme sa v nej nepokúsili pestovať pocit európskej identity, či dokonca nejaký koncept európskeho politického národa.
Stačí akákoľvek kríza, ktorá vyžaduje drahú spoluprácu na úkor vlastného pohodlia, a celé sa to rozsype na rozhašterené národné štáty, ktoré jednotlivo neobstoja ani proti Rusku zožratému hrdzou.
Priaznivé vetry
Lokálnym mikroputinom Európy tak dujú priaznivé vetry z východu i zo západu. Okamihom inaugurácie Donalda Trumpa sa zrútilo povojnové usporiadanie sveta postavené na práve.
Skorumpovaný svetový policajt nezriedka zneužívajúci svoje právomoci, ktorý ho vymáhal, zahodil odznak a pridal sa k výpalníkom. Medzinárodné právo sa opäť stáva hrou s nulovým súčtom.
V podstate nás nemusí zaujímať, a iba nemnohých na Slovensku naozaj zaujíma, akým spôsobom si občania USA rozvracajú svoj vlastný štát a jeho ústavné zriadenie. Donalda Trumpa si zvolili v slobodných a férových voľbách, v súlade s pravidlami, na ktorých sa sami dohodli.
Je úplne namieste, aby žili s následkami svojho volebného rozhodnutia. Úpadok Spojených štátov síce bude aj problémom Európskej únie, ale zároveň je výhradne naším problémom, že ich krízu nedokážeme využiť ako príležitosť.
Internety píšu Muskovi
V skutočnosti nie je dôležitý bohatý duševne zaostalý v Bielom dome, ktorého pomaly dobieha aj starecká senilita, ale Elon Musk, najbohatší, a teraz už aj najmocnejší človek sveta, ktorého nikto nevolil a nikomu sa nezodpovedá.