Autor je slovenský politik, bývalý predseda vlády, prezident Martensovho centra
Sú to tri roky, čo Vladimír Putin rozpútal na Ukrajine šialenstvo. Jeho cieľom má byť podmanenie si Ukrajiny a návrat k ruskému impériu.
Trumpove signály
Staronový americký prezident Donald Trump sa blysol v kampani sľubom ukončiť vojnu Ruska proti Ukrajine do 24 hodín od nástupu do funkcie. Tento prísľub bolo možné prijať ako záväzok budúceho prezidenta USA vstúpiť do vojny s plnou vážnosťou. Zdá sa, že tento okamih práve nastáva.
Prezident Trump spôsobom jemu vlastným vysiela prvé signály na všetky svetové strany: rokuje, rozpráva sa, žiada ukrajinské lítium, manévruje...
Celkom aktuálne „pod kotol“ prikúril jeho minister obrany Pete Hegseth, ktorý vyhlásil, že „nevidí vstup Ukrajiny do NATO a navrátenie jej územia ako reálne...“
Vyhlásení, ktoré dvíhajú tlak zainteresovaných strán aj nezúčastnených pozorovateľov, pribúda a pribúdať bude. Nepochybne zaujímavé vyhlásenia odznejú aj na blížiacej sa bezpečnostnej konferencii v Mníchove, ktorá sa koná koncom tohto týždňa.
Akokoľvek vážne sú doterajšie výroky prezidenta USA a členov jeho vlády, nepochybne kľúčovým okamihom, ktorý ovplyvní ďalší vývoj na Ukrajine, bude jeho osobný rozhovor s Vladimirom Putinom.
Kľúčové bude to, čo v prvom rozhovore povie prezident Trump Vladimirovi Putinovi. A následne verejnosti.
Pretože to, čo povie, bude mať zrejme dôkladne odkonzultované doma, vo Washingtone, ale (dúfajme) aj so svojimi spojencami v Európe. To, čo povie, následne aj urobí.
Čo by teda mal prezident Trump povedať Vladimírovi Putinovi?
To posolstvo by malo byť stručné, ale jasné, jednoznačné, vylučujúce akúkoľvek pochybnosť: USA a ich spojenci budú pomáhať Ukrajine do takej miery, aby ju Rusko nemohlo ovládnuť.
Pretože Vladimír Putin nechce ovládnuť dve, tri či štyri oblasti Ukrajiny (ako sa podľa všetkého domnieva minister Hegseth), on chce ovládnuť celú Ukrajinu. Bez najmenších pochybností.
Jednota transatlantického spojenectva
Čo však vyššie sformulovaná téza znamená v praxi? V prvom rade to, že Západ poskytne Ukrajine takú pomoc, aby dokázala brániť ďalšiemu postupu ruských vojsk. Ide o pomoc finančnú, ale aj vojenskú.
Vojenská pomoc by mala byť orientovaná na elimináciu zdrojov, ktoré umožňujú Rusku ničiť Ukrajinu.
Táto téza znamená aj to, že Západ poskytne Ukrajine takú pomoc, ktorá bude garantovať jej nezávislosť aj po ukončení ruskej agresie a ktorá umožní Ukrajine slobodne sa rozhodnúť, do akého sveta chce patriť: či do sveta ruskej imperiálnej kleptokracie, alebo západnej demokracie.
Myslím, že toto by malo byť zásadné posolstvo, ktoré prezident USA povie Vladimirovi Putinovi. Akákoľvek iná pozícia bude postavenie USA oslabovať a môže viesť nielen k porážke Ukrajiny, ale aj dominancii spojenectva Čína – Rusko vo svete. A to je nepochybne proti záujmom USA i Západu.
Bolo by strategicky predvídavé, keby si prezident USA (či už priamo, alebo prostredníctvom členov jeho administratívy) vypočul stanovisko spojencov ešte pred rokovaním s ruským prezidentom.
Výbornou príležitosťou na tlmočenie európskych postojov prezidentovi Trumpovi je práve mníchovská bezpečnostná konferencia. Zúčastňuje sa na nej aj viceprezident USA J. D. Vance. Mníchov ponúka skvelý priestor na jasné, dobre vyargumentované európske posolstvo.
A čo by mal na takomto rokovaní počuť Donald Trump z úst európskych lídrov?
Nielen podporu pre uvedený principiálny postoj USA, ale predovšetkým konkrétny plán participácie EÚ, UK a ostatných európskych partnerov na ďalšej pomoci Ukrajine. (Myslím, že presne takýto plán bol témou neformálnej večere európskych lídrov dňa 3. februára, z ktorej Robert Fico zdupkal.) Je nesmierne dôležité, aby Európa takýto plán mala a najmä aby ho urýchlene a dôsledne realizovala.
Európski lídri by mali zároveň adresovať americkému prezidentovi naliehavú žiadosť o posilnenie jednoty transatlantického spojenectva.
Tomuto spojenectvu nepochybne prospeje, ak sa Donald Trump vyvaruje hrozieb – či už územných, alebo obchodných – adresovaných svojim spojencom (Kanada, Grónsko, EÚ...).
Spojenci presadzujú svoje záujmy a odstraňujú nedorozumenia dialógom a rokovaniami, nie hrozbami či jednostrannými krokmi. Jednotná pozícia USA a ich európskych spojencov je hodnotou, z ktorej budú profitovať obe strany, ale aj Ukrajina a celý demokratický svet.