Udalosť týždňa
Ireálnosť opätovného získania ukradnutých území a „nie“ vstupu do NATO je priama reč amerického ministra obrany Petra Hegsetha, ktorá dosť sprchuje nádeje, že prvá ponuka USA bude spravodlivejšia k Ukrajine.
Je to smutné, ale územné status quo a „nie NATO “ je platforma, na ktorú sa postavil Donald Trump vedľa Vladimira Putina. Tu niekde však bude aj koniec americko-ruskej zhody, keďže predmetom zrejmej nezhody budú bezpečnostné garancie pre Ukrajinu.
Predstavou Trumpa je čosi ako demilitarizované pásmo strážené európskymi členmi NATO plus rýchle prijatie Ukrajiny do Európskej únie. Pritom obchodovanie s jej nerastnými surovinami a nakupovanie amerických zbraní aj plynu a ropy Európanmi by malo ukojiť transakčné túžby Trumpa. Aspoň do tej miery, že čokoľvek s Putinom dohodnú, scenáre tlaku na Rusko sankciami a clami zostanú na stole.
Reakciu Volodymyra Zelenského na rysujúce sa indície kompromisu Trump – Putin, že neakceptuje dohodu mocností, ktoré by šli mimo neho, by mala teraz Európa podporiť všetkými desiatimi.
Udalosť SR
Maximalizácia cirkusu politika.
Z festivalu otvorených listov, skrumáže (dez)informačných posunov, presunov a (mentálnych) zosunov, rokovaní v kuloároch, budoároch a pisoároch atď. sa stále nedá dočítať, ako koalícia uzavrie svoju krízu. Respektíve ako zahrá uzavretie, keďže ak je niečo isté, tak toľko, že preskupením poslaneckých pútnikov a defektorov do 17. februára – také je ultimátum premiéra – sa vášne a sváry neskončia.
Politická kultúra Smer-Hlas-SNS garantuje, že si dajú len pauzu. To však nemusí znamenať rýchly rozpad. Skôr recyklovanie okolností a situácií, keďže „power first“ je hlavné populistické prikázanie. Navyše znamená o to silnejšie pokušenie, o čo pokročilejšia je autokratizácia politického systému.
Inak, niežeby sa autor dištancoval od mainstreamu, ale má ideu, že skôr než debata o predčasných voľbách sa ako prioritnejšia a akútnejšia javí iná na motívy „(len aby) boli akékoľvek ďalšie voľby“.
Podcenená udalosť
Vnímanie korupcie.
V tradičnom meraní Transparency International urobilo Slovensko najdlhší medziročný skok. Samozrejme, nadol, na 59. miesto (skóre 49) sme sa prepadli zo štyridsiateho siedmeho. „Lepší“ sú v EÚ – kto iný? – Maďari (a ešte Chorváti, Rumuni, Bulhari).
Takže na malý rozdiel od Orbána, pre ktorého je správa TIS sprisahaním, pre Fica je „hoax, ktorému sa čuduje, že dostáva miesto vo verejnom priestore“.
Precenená udalosť
Pozastavenie rozsiahlej americkej zahraničnej pomoci, najmasívnejšej (jednotlivo) zo všetkých štátov, je na tri mesiace, dramatizácia je silne prepálená. Väčšina grantov a peňazí prejde auditmi a reštartuje sa.
Trump a Musk majú zacielené na približne osem percent, čo je nezávislý expertný odhad subjektov, ktoré vraj vyžarujú ideologicko-spoločensko-politické priority predchádzajúcej garnitúry.
Náreky sú nepodložené, inštitúcie, ktoré prerozdeľujú 40 miliárd dolárov ročne – to je USAID –, disponujú takým mocným lobisticko-záujmovým pozadím, že až...
Podnikateľský génius hore-dole, aj Elon Musk sa presvedčí, že púšťať žilou (administrácii) štátu je úplne iná káva. O dosť zložitejšia a náročnejšia než napríklad v Twitteri, kde prepustil 80 percent zamestnancov.
Jasné, že Musk je iná liga než Smer-Hlas-SNS. No pamätáte sa, ako sa autor smial, keď Fico vyhlásil, že zredukuje štátnu správu o tridsať percent? Musk plánuje osemdesiat percent!!!
Vtip týždňa
„Pre USA je dôležitejší ekonomický partner Rusko než Európa a nad tým by sme sa mali zamyslieť.“ Jan Hrnčíř, (česká) SPD
Vtip II
Fico píše „ministrovi“ Muskovi.
Ak poznáte nejakú fantastickejšiu predstavu než „otvorený list“ od Fica, ktorý si na obrazovke prezerá a lúšti stvoriteľ Tesly a Space X, dajte vedieť.
Konšpiračná zlátanina na vládnom webe je ďalší dôkaz, že predseda slovenskej vlády ako zajatec vlastných bludov stratil kontakt s reálnym svetom.
Vtip III
„NBÚ má momentálne dostatočné personálne kapacity pre zabezpečovanie kyberbezpečnosti.“ Vyhlásenie Národného bezpečnostného úradu.
No. Slovenský strážca kyberpriestoru opäť hovorí o „individuálnych hackeroch“, „organizovaných skupinách“ a veľa podobne neurčitého a nemenovaného, len – na rozdiel od spojeneckých útvarov s rovnakým účelom – ani f, teda vôbec nič o ruskom štátnom „heckeringu“ riadenom vojenskou tajnou službou GRU.