Autor je poslanec NR SR za Progresívne Slovensko
Kde minister životného prostredia chodí, tam sa chváli, že je premiantom v čerpaní eurofondov. Viete, ako sa celkovo darí Slovensku čerpať tieto zdroje, však? Chváli sa teda tým, že je najlepší z najhorších.
Je však Tomáš Taraba naozaj najlepší?
„Ja som tento rok, ktorý skončil, dal 600 miliónov do kanalizácií a vodovodov,“ povedal Taraba v januári v televízii TA3.
Ja. Som. Dal.
Ako keby dával zo svojho a čakal za to hviezdu na čelo. Lenže sa chváli cudzím perím. Nielenže ide o peniaze Európskej únie a Envirofondu určené na tieto účely, ale dotačné schémy boli pripravené a schválené ešte v roku 2022, predtým, ako obsadil envirorezort.
Vicepremiér vlády babrákov
Otázka znie: je 600 miliónov dostatočná suma? Najvyšší kontrolný úrad odhaduje investičný dlh v oblasti verejných vodovodov a kanalizácií na úrovni desiatich miliárd eur. Desať miliárd Slovensko potrebuje investovať do dobudovania a obnovy kritickej infraštruktúry.
A tu je Taraba v koncoch, pretože o obnove vo svojich sebavedomých vyhláseniach nehovorí. Ignoruje ju aj v návrhu novely zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách, do ktorého sme ho intenzívnym tlakom s kolegyňou Janou Hanuliakovou dotlačili. Ani tento návrh však neodzrkadľuje kľúčové problémy v slovenskom vodárenstve. Darmo, je to vicepremiér vlády babrákov.
Pracujme s tým, čo máme. Nespochybňujem, že 600 miliónov je viac, ako bolo investované v minulosti. Kritizujem absenciu koncepčného prístupu. Taraba síce peniaze alokoval, ale alokácia sa nerovná čerpanie. V čase písania tohto textu má jeho rezort čerpanie na úrovni 2,48 percenta.
Samosprávy opakovane upozorňujú na zle nastavené výzvy, vysokú mieru byrokracie a extrémne dlhé trvanie vyhodnotenia žiadostí o nenávratný finančný príspevok. Vo dvoch výzvach z leta minulého roka s alokáciou spolu za 110 miliónov eur sú doteraz predložené „až“ dva projekty. Aký ďalší dôkaz o zle nastavenej výzve minister ešte potrebuje?
O čom všetkom Taraba nevedel?
Medzičasom podľa údajov spomínaného NKÚ je u nás 516-tisíc obyvateľov bez pripojenia na verejný vodovod. Počet obyvateľov pripojených na verejné vodovody sa medzi rokmi 2005 a 2023 zvýšil o 5,09 (!!!) percentuálneho bodu.
Alarmujúcejšie je to s kanalizáciou, bez ktorej žije viac ako poldruha milióna obyvateľov s priemerným ročným prírastkom 0,8 (!!!) percentuálneho bodu v rovnakom porovnávanom období.
Verím, že minister o tom pri svojom nástupe do funkcie vedel, preto ho nemohlo prekvapiť, že Európska komisia v decembri 2024 zažalovala Slovensko na Súdnom dvore EÚ za nedostatočné čistenie komunálnych odpadových vôd.
V kapitole životného prostredia v Programovom vyhlásení vlády pritom jediným slovom nespomenul navyšovanie kapacít čistiarní odpadových vôd.
Alebo si toho nebol vedomý? A ako mnoho iných vecí ho to počas výkonu funkcie prekvapilo? To sa stáva, keď sa niekto ministrom životného prostredia stane náhodou.
Bez prípravy. Bez odbornosti. Bez plánu.