Prečo si niekto myslel, že človek, ktorý s plnou vážnosťou chce premenovať Mexický záliv na Americký záliv a chce získať kontrolu nad Grónskom, ktoré je autonómnym územím Dánska, nezačne vyjednávať koniec vojny bez prítomnosti napadnutej krajiny?
Prečo si niekto myslel, že Donald Trump, ktorý zaútočil na nezávislé súdy citátom Napoleona „Ten, kto zachraňuje svoju krajinu, neporušuje zákony“, by neporušoval medzinárodné dohody?
Je vôbec niekto prekvapený, že prezident USA, ktorý odovzdal nekontrolovateľné právomoci do rúk najbohatšiemu mužovi sveta Elonovi Muskovi len preto, že mu dopomohol k víťazstvu, obíde Európu ako spolok neschopných krajín brzdených konsenzom?
Donald Trump jediným telefonátom prelomil medzinárodnú izoláciu Vladimira Putina a hneď po 90-minútovom rozhovore obšťastňoval svet svojím novým poznaním: Rusko naozaj bojovalo o tú zem a prišlo o veľa vojakov.
Keby mal Trump príčetných poradcov, vysvetlili by mu, že aj nacistické Nemecko stratilo stovky tisíce vojakov, keď obsadzovalo Európu, a počas celej druhej svetovej vojny stratilo vyše štyroch miliónov vojakov. Aj to, že v povojnovom medzinárodnom práve je irelevantné, kto ako silno bojuje pre kus cudzej krajiny.
To, ako chápe vojnu, ktorú rozpútal Putin, prezradil ešte v októbri 2024 v jednom rozhovore, keď naznačil, že Volodymyr Zelenskyj „nikdy nemal dovoliť, aby sa tá vojna začala“.
Vo svete Trumpa mal Zelenskyj iniciatívne ponúknuť Putinovi Krym a časti Doneckej, Charkovskej, Chersonskej, Luhanskej, Mykolajivskej a Záporožskej oblasti. Keby chcel viac, mal rokovať a zvažovať, čoho všetkého by sa mohla Ukrajina vzdať.
Po víťazstve Trumpa v prezidentských voľbách a po jeho prvých komentároch na adresu Putina nás zaplavovalo klišé, že ukrajinská polievka sa neje taká horúca, ako sa varí. Že Trump sa predsa Putinovi nepodriadi a v prípade Ukrajiny môžeme čerpať z jeho egománie. Dnes Trump a Putin spoločne vykrádajú Európu.
Putin najal Roberta Fica a Viktora Orbána na to, aby zbavovali Európu schopnosti postupovať jednotne v podpore Ukrajiny a jej územnej celistvosti.
Preto európske krajiny, ktoré pochopili, že Trump ich nemôže posadiť na lavičku, aby si tam počkali na to, ako sa veľkí chlapci dohodnú na pravidlách tejto hry, musia sa vzdať ambície o totálnom konsenze. Ony musia poslať Orbána a Fica do kúta.
Prvým testom bude Parížska bezpečnostná konferencia a to, akú úlohu na nej dostanú ruskí agenti, ktorí nechcú odísť z Európy, ale chcú ju rozložiť zvnútra.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine