Autor je minister školstva vo vláde Roberta Fica
Vzdelávací systém na Slovensku má mnoho nedostatkov. No otázka, na ktorú sa často zabúda, je úplne základná – či deti do školy vôbec chodia. Povinná školská dochádzka nie je byrokratický výmysel, ale základná spoločenská dohoda. Štát zabezpečuje deťom vzdelanie a rodičia majú povinnosť zabezpečiť, aby sa ho deti zúčastňovali.
Ak si komentátorka denníka SME myslí, že toto pravidlo je nepodstatné alebo že snaha štátu ho vymáhať je „predstieraním činnosti“, spochybňuje základný princíp vzdelávania v každej normálnej krajine.

Jedným z najväčších problémov slovenského školstva sú slabšie výsledky detí zo znevýhodneného socioekonomického prostredia. Dôsledkom nie sú zlé známky, ale prehlbovanie generačnej chudoby a sociálnej izolácie. Vzdelanie je pre tieto deti jedinou reálnou šancou na lepší život. Môžu ho však dostať iba vtedy, ak chodia do školy.
Skutočné dáta o absenciách ukázali, že na malej časti škôl je počet ospravedlnených hodín výrazne vyšší než slovenský priemer. Ide o približne 100 škôl, najmä v menších obciach, kde žijú sociálne znevýhodnené rodiny, prevažne marginalizované rómske komunity.