Autor je komisár EÚ pre demokraciu, spravodlivosť, právny štát a ochranu spotrebiteľa
Ktokoľvek sa môže stať obeťou trestného činu. Obete trestných činov si zaslúžia ochranu, podporu a prístup k spravodlivosti bez ohľadu na to, kto sú, aký trestný čin ich postihol a kde v EÚ sa udial.
Blížiaci sa Európsky deň obetí trestných činov 22. februára je vhodnou príležitosťou pripomenúť si, koľko práce nás ešte čaká na zlepšení situácie obetí v celej Únii. Počas mojej kariéry som si vypočul mnoho svedectiev o traumatickom vplyve trestných činov na obete.
Počul som veľa o ich trápení, bolesti a pocite, že ich systém nechal napospas osudu. Ako komisár EÚ zodpovedný za trestné súdnictvo som odhodlaný prispievať k zlepšeniu situácie obetí trestných činov.
Obeťou môže byť ktokoľvek
Hoci sa obeťou trestného činu skutočne môže stať ktokoľvek – či už doma, v práci, alebo v zahraničí – často ide o tých najzraniteľnejších z nás. Obete sú často izolované a nevedia, koho požiadať o pomoc. Možno trpia traumou a na ich fyzickom a duševnom zdraví sa podpísali celoživotné následky.
Počas trestného konania môžu obete nadobudnúť pocit, že sa na nich pozerá len ako na svedkov a neberie sa ohľad na to, ako sa cítia a čo prežívajú. Považujem to za neprijateľné a zasadzujem sa o zmenu.
Primeraná podpora, ochrana a dôstojné zaobchádzanie s obeťami môže minimalizovať mnoho dôsledkov trestných činov. Európsky deň obetí trestných činov nám pripomína veľkú zodpovednosť, ktorú nesieme za to, aby obete neboli prehliadané.
Som odhodlaný zabezpečiť, aby sa každej obeti dostala starostlivosť a pozornosť, ktorú si zaslúži, a aby sa všetky obete ako ľudské bytosti, ktoré závažne zasiahla trestná činnosť, mohli spoľahnúť na rovnaké minimálne normy podpory, ochrany a prístupu k spravodlivosti vo všetkých členských štátoch EÚ.
Chcú posilniť päť práv
Od roku 2015 pomáha smernica o právach obetí, ktorá predstavuje hlavný súbor európskych pravidiel týkajúcich sa ich práv, zaručiť práva približne 15 percent Európanov, ktorí sa každoročne stanú obeťami trestných činov. V roku 2022 Komisia vo svojom hodnotení identifikovala päť práv, ktoré treba posilniť. Boli nimi právo na informácie, podporu a ochranu v súlade s individuálnymi potrebami obetí, procesné práva a právo na rozhodnutie o odškodnení počas trestného konania.
Od prijatia smernice o právach obetí sa minimálne normy týkajúce sa práv obetí ďalej vyvíjali. Dnes inak vnímame to, ako by malo vyzerať súdnictvo zohľadňujúce potreby detí a obetí a máme aj nové prostriedky na zabezpečenie prístupu k spravodlivosti, podpore, ochrane a komunikácii s obeťami trestných činov.
Komisia chce v návrhu na revíziu smernice o právach obetí zlepšiť minimálne normy práv obetí v celej EÚ v prospech tých najzraniteľnejších členov našej spoločnosti. Návrh Komisie zahŕňa ambiciózne a zároveň primerané zmeny, ako sú zlepšenie prístupu k informáciám, zlepšenie ochrany, posilnenie podpory, zlepšenie účasti obetí na trestnom konaní a uľahčenie prístupu k odškodneniu.
Linky pomoci
V prvom rade Komisia navrhuje zaviesť povinné linky pomoci obetiam v celej EÚ s celoeurópskym telefónnym číslom 116 006. Linky pomoci by mali poskytovať obetiam informácie o ich právach a odkázať ich v prípade potreby na špecializovanú podporu.
K linkám budú prislúchať aj komplexné informácie na webových stránkach, ktoré budú dostupné v rôznych jazykoch a navrhnuté tak, aby boli prístupné aj osobám so zdravotným postihnutím. Dobrou správou je, že tieto linky pomoci sú už zavedené vo väčšine členských štátov, pokrytie je však ešte potrebné rozšíriť v celej Únii, aby ich obete mohli využívať bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzajú.
Obete by mali byť lepšie chránené aj pomocou individuálnych posúdení ich potrieb a dostupnosti príkazov na ochranu. Je to obzvlášť dôležité pre najzraniteľnejšie obete trestných činov, ako sú osoby so zdravotným postihnutím, obete trestných činov z nenávisti, organizovanej trestnej činnosti alebo najzávažnejších medzinárodných trestných činov, ako aj pre osoby, ktoré potrebujú fyzickú ochranu pred násilím.
Najzraniteľnejšie obete by sa po odporučení na základe individuálneho posúdenia mali mať možnosť spoľahnúť aj na bezplatnú psychologickú podporu tak dlho, ako ju budú potrebovať.
Obete musia mať schopnosť ovplyvniť priebeh procesu
Pokiaľ ide o trestné konanie, obete by mali mať možnosť aktívnejšej účasti, počítať s podporu na súdoch a mať právo napadnúť rozhodnutia, ktoré ovplyvňujú ich práva.
Obete by sa mali nielen cítiť vypočuté, ale aj schopné ovplyvniť priebeh celého právneho procesu. Ak vystupujú ako svedkovia, malo by im byť zaručené právo na súkromie v záujme ich bezpečnosti a zníženia rizika ďalšej viktimizácie.
Komisia očakáva, že tieto, ako aj ďalšie dôležité zmeny výrazne zlepšia situáciu obetí trestných činov v celej EÚ.
Návrhy teraz musia schváliť Európsky parlament a členské štáty v Rade. Našťastie už v súčasnosti existuje silná politická vôľa. Tento pozitívny prístup nám dáva nádej na rýchlu dohodu o ambicióznej revízii súčasných pravidiel, aby sme mohli zlepšiť životy tisícok obetí v celej EÚ.