SME

Chcete pochopiť, čo sa deje v Spojených štátoch aj na Slovensku? Nástup novodobých nacistov

Aliancia autokratov našla zázemie.

Steve Banon hajloval na konferenci CPAC.

Vo štvrtok, mesiac po inaugurácii Donalda Trumpa za prezidenta Spojených štátov, sa pod jeho vedením schádzajú vo Washingtone D. C. v Spojených štátoch konzervatívci na výročnej konferencii CPAC (Konferencia konzervatívnej politickej akcie).

Tradičná výročná konferencia, na ktorej sa od roku 1974 formulovali postoje amerického konzervativizmu, sa v uplynulých rokoch zmenila na exhibíciu nacionálneho konzervativizmu, ktorý dnes zjednocuje všetkých oponentov liberálnej demokracie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na konferencii vystúpi aj slovenský premiér Robert Fico. Ešte donedávna sa označoval za sociálneho demokrata, síce nesprávne a manipulatívne, no dnes patrí medzi tých, ktorí ohlasujú nové svetové poriadky.

Bude dôležité sledovať, aké posolstvá zrazu zaznejú, pretože nielen v západných demokraciách prebieha akási nacionálne konzervatívna revolúcia. „Vrátili sme sa na hlavnú ulicu dejín,“ vyhlásil maďarský premiér Viktor Orbán koncom januára v Bratislave po stretnutí s Ficom len deň po tom, ako sa Trump druhýkrát ujal vlády.

Nie je to len Trump, Orbán či Fico. Spolu s ním budú rečniť aj niekdajší brazílsky prezident Bolsonaro alebo bývalý poľsky premiér nominovaný PIS Mateusz Morawiecki. Do hľadiska mieria nacionálni konzervatívci z celého sveta. Svoju účasť ohlásil aj europoslanec za fašistickú Republiku Milan Uhrík.

No nacionálny konzervativizmus je aj LePenová vo Francúzsku, Meloniová v Taliansku, Kaczynski a poľská PIS, aj hnutie za Brexit pod Nigelom Faragom. Absorboval prvky z Putinovského ruského fašizmu a má podobné korene s Módiho hinduistickým konzervativizmom či Erdoganovým islamizujúcim sa režimom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„V celom západnom svete odvčera (od 20. januára – dátumu inaugurácie Donalda Trumpa) my tvoríme väčšinu. Tie myšlienky, o ktorých ešte predvčerom hovorili, že znamenajú izoláciu, sa dnes stali mainstreamom. Vrátili sme sa do hlavného prúdu histórie,“ vyhlásil Orbán v Bratislave.

Nateraz sa zdá, že sa nacionálny konzervativizmus stane na najbližšie dekády dominantnou politickou paradigmou. História však ponúka jednoznačnú paralelu, čo sa stane keď sa proti demokracii postaví ideológia budovaná na národnom princípe, ktorou sa vyzbroja autokratickí populisti. Národný socializmus.

Priestor otvorila kríza demokracie

Globálny nástup autoritárskeho populizmu a národného konzervativizmu je vyústením krízy liberálnej demokracie, ktorý opisujú autori Timothy Snyder, Anne Aplebaum, Yasha Mounk či Moisés Naim.

Zhodujú sa na tom, že príčinami sú rastúca ekonomická nerovnosť a stagnácia v demokratických krajinách; nástup sociálnych médií a fenoménu postpravdivosti; polarizácia a rast populizmu; kultúrny odpor štátotvornej väčšiny voči zväčšujúcej sa pluralizácii demokracií a zvyšovanie rozmanitosti; oslabovanie inštitúcií a tiež kríza demokratickej reprezentácie, ktorá nedokázala na tieto javy adekvátne reagovať.

Tieto príčiny sú navyše umocňované aj udalosťami - ekonomickou krízou v roku 2008, migračnou krízou v Európe v roku 2014 a neskôr v Spojených štátoch, globálnou pandémiou covidu v rokoch 2019 až 2022 a následne najväčším konvenčným vojenským konfliktom v Európe od skončenia druhej svetovej vojny, ruskou inváziou na Ukrajinu po roku 2014 a celoplošným konfliktom po roku 2022.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Práve túto krízu demokracie umocnenú globálnym vývojom využili populistickí autokrati podporovaní oligarchiou ako výťah k moci.

Autokracie podľa Applebaum nerastie len kvôli samotným autokratom, ale pomáhajú im aj ‘kolaboranti – médiá, podnikatelia a intelektuáli, ktorí prijímajú autoritársku ideológiu.

To vidíme na príklade Fica, ktorého podporuje oligarchická sieť, alebo na maďarskej mediálnej sfére, kde Orbán prevzal kontrolu nad spravodajstvom“, alebo na podpore, ktorú dostáva Donald Trump nielen od Elona Muska, ale aj od ďalších technologických oligarchov Marka Zuckerberga či Jeffa Bezosa.

Nová totalitná aliancia

Takto vyzerá aliancia autoritárskeho populizmu a nacionálneho konzervativizmu, ktorý autokratom dodáva potrebnú ideologickú základňu.

Východiská nacionálneho konzervativizmu alebo skrátene natkon (v angličtine sa používa natcon – z national concervativism) formuluje v uplynulých rokoch jeho hlavný teoretik – politológ izraelsko-amerického pôvodu Yoram Hazony a ľudia združení okolo Konferencie národného konzervativizmu, ktorá sa pod jeho vedením koná každoročne od roku 2019 na rôznych miestach v Spojených štátoch či v Európe..

Posilnenie národnej suverenity a ekonomiky. Podpora tradičných hodnôt a rodiny. Kontrola nelegálnej migrácie a ochrana hraníc. Dodržiavanie práva a poriadku a sloboda informácií. Odmietnutie globalizácie a sústredenie sa na národnú prosperitu.

Národný konzervativizmus tak ponúka akúsi vzburu proti vývoju posledných 30 rokov, za ktorú vinia práve liberálno-demokratické elity.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CB85W na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kreslí Mikuláš Sliacky.


Americký prezident Donald Trump.

Na stole americko-ruských rokovaní je teoreticky aj Slovensko.


8
Peter Tkačenko.

Keď sa nechajú vláčiť Ficom a Kaliňákom, ani ich netreba.


17
Jindřich Šídlo

Za týždeň sa prihlásilo dvetisíc nových darcov kostnej drene a krvotvorných buniek. Je to nádej aj pre pacientov zo Slovenska.


1
SkryťZatvoriť reklamu