Autor je bývalý poslanec NR SR, vedie impaktový investičný fond a pôsobí ako hosťujúci profesor na Sciences Po v Paríži a Hertie School of Governance v Berlíne
Robert Fico dokázal za pol roka to, čo máloktorý premiér päťmiliónového štátu. Navštívil na najvyššej úrovni Čínu, Rusko, Brazíliu a Turecko a vystúpil na hlavnej konferencii vládnucich amerických konzervatívcov.
Okrem pohladenia ega to má pre predsedu vlády viacero pozitívnych vnútropolitických dôsledkov. Najdôležitejším je, že nálepka zahraničnopolitickej izolácie prestala byť v jeho prípade politicky relevantná.
Voliči Smeru, ale aj SNS, Republiky či Hlasu vidia lídra, ktorý dnes naozaj dokáže komunikovať na všetky štyri svetové strany. Niektorí z nich si uvedomujú, že v uvedenom zozname chýbajú európski spojenci, ale Fico predsa z titulu funkcie tak či tak chodí na všetky európske summity a okrem neho je tu uhladenejší a minimálne v rečiach eurokonformný Peter Pellegrini.
Európa ako najväčšie geopolitické riziko
Okrem zahraničných návštev sa dnes môže premiér oprieť aj o to, že geopolitické vetry fúkajú zdanlivo jeho smerom. Ak najvyšší predstavitelia Spojených štátov amerických opakujú propagandistické lži Kremľa o Ukrajine a Zelenskom, pôsobí slovenský politik, ktorý ich verklíkoval dávno pred nimi, ako jasnozrivý líder.
Fico tak môže dovnútra a navonok vystupovať sebavedomo. Preňho osobne dnes takmer všetky scenáre geopolitického vývoja vyzerajú pozitívne.
Podľa komentátora New York Times Breta Stephensa je dnes z Európy „najväčšie svetové geopolitické riziko... ako z Libanonu v 60. rokoch sa z nej stala záhrada bez poriadneho plota, plná sadov, ktoré možno vyrabovať“. Dodajme, že nielen z východu či juhu, ale aj spoza Atlantiku.
Aké sú alternatívy?
Prvú nazvime šok, ale nie katastrofa. Európa situáciu zvládne bez zásadnej úhony. Severoatlantická aliancia a Európska únia sa nerozpadnú, mier na Ukrajine bude bolestivý, ale náš východný sused si udrží skutočnú nezávislosť. Na kontinente nastane dlhodobý posun – menej ovocných stromov, viac plotov, ale nedovolíme žiadnym Hunom ich preskočiť ani nás vydrancovať.
V takom prípade môže Fico pokojne spávať. Aj keď už nikdy nebude vítaným hosťom v Berlíne, Paríži, Kyjeve či v Londýne, bude premiérom členského štátu, z čoho vyplýva slušný manévrovací priestor. Na rozdiel od Maďarska je príliš politicky slabý a málo dôsledný na odstránenie demokratického zriadenia a jeho pragmatizmus mu umožní robiť dohody s Európskou komisiou a členskými štátmi tak, aby zabránil sankciám, zmrazeniu eurofondov a iným nemilým záležitostiam.