Autorka pôsobí v Americkej obchodnej komore v SR a je koordinátorkou Iniciatívy za právny štát
Dlho sme žili v presvedčení, že niektoré veci sú nemenné. Medzinárodné aliancie boli stabilné, pravidlá v politike síce podliehali turbulenciám, no stále existovali určité hranice. Dnes sa tieto hranice posúvajú – a to nielen vo svete, ale aj u nás. Otázka je, kde sa zastavia.
Ako obísť pravidlá
Spojené štáty boli garantom stability a povojnový svetový poriadok sa opieral o jasné pravidlá. Verili sme, že vojny a politický chaos sú niečo vzdialené, čo sa nás už netýka. Dnes vidíme, že to tak nie je.
Pravidlá platia len dovtedy, kým sú ľudia odhodlaní ich dodržiavať a brániť. Ak sa nájde dostatočne silný aktér, ktorý ich spochybní, zistíme, že nič nie je vytesané do kameňa. Ak sme si mysleli, že takáto realita je len problémom vzdialených krajín, je najvyšší čas sa prebudiť – týka sa to aj nás.
Stačí sa pozrieť na globálnu scénu. Prezident Donald Trump otvorene hovorí o tom, že USA nemusia brániť európskych spojencov v NATO. Vojny v Gaze a na Ukrajine ukazujú, že diplomatické dohody majú čoraz menšiu váhu. Medzinárodné právo nefunguje, ak zaň nikto nie je ochotný bojovať. A podobná dynamika sa prenáša aj na Slovensko.
Tu sa experimentuje s ústavou spôsobom, aký sme doteraz nevideli. Zákony sa prijímajú v zrýchlenom konaní, často bez analýzy dôsledkov, a hľadanie spôsobov, ako obísť pravidlá, sa stáva bežnou politickou stratégiou.
Ak niečo prekáža, zmeníme zákon. Ak niekto nesúhlasí, skúsime upraviť pravidlá tak, aby jeho nesúhlas nemal váhu. Ak doteraz platilo, že niektoré pozície v štáte majú byť nezávislé, dnes už to nie je samozrejmosť. A čo zajtra?
Právna neistota a podnikateľské prostredie
Právna neistota je toxická nielen pre podnikateľov, ale pre celú spoločnosť. Ak nevieme, aké pravidlá budú platiť o rok, je veľmi ťažké plánovať. Investori váhajú, domáce firmy sú frustrované.
No tieto problémy pre našu krajinu nie sú nové – na Slovensku ich za posledných tridsať rokov zažívame opakovane. Rozdiel je v tom, že dnes si už nemôžeme dovoliť nefunkčný štát. Svet za našimi hranicami už nie je stabilný a ak si neurobíme poriadok doma, ekonomické následky môžu byť devastačné.
Kedysi sme mohli zatvárať oči pred domácim chaosom, pretože vonkajší svet ponúkal istotu. To už neplatí. Ak nebudeme mať predvídateľné a stabilné pravidlá, Slovensko prestane byť konkurencieschopné – nielen v očiach investorov, ale aj vlastných občanov, ktorí si budú hľadať príležitosti inde.
Zamestnávateľské organizácie združené v Iniciatíve za právny štát dlhodobo upozorňujú na tieto problémy. Podľa členov Iniciatívy patria medzi najväčšie bariéry podnikania na Slovensku právna neistota, nepredvídateľnosť legislatívy a netransparentná regulácia. Podnikatelia sa často sťažujú, že legislatívne zmeny prichádzajú bez dostatočnej diskusie, s minimálnym prechodným obdobím a bez analýzy dôsledkov.
To vedie k situáciám, keď sa firmy musia neustále prispôsobovať novým pravidlám namiesto toho, aby sa mohli sústrediť na rast a inovácie. V rebríčku vnímania korupcie od Transparency International sa Slovensko prepadlo na 59. miesto zo 180 krajín, čo len potvrdzuje prehlbujúcu sa krízu dôvery v štátne inštitúcie. Dnes už nejde len o nepríjemnú byrokratickú prekážku – ide o existenčný problém. Zdá sa, že nie sme ochotní chápať dôsledky faktu, že štát, ako ho poznáme, tu nemusí byť navždy. Ak ho nezačneme riadiť zodpovedne, rozpadne sa.
Občianska reakcia: Kde sú hranice?
Vidíme, že ľudia na zmeny reagujú. Ulice po celom Slovensku sú plné každé dva týždne. Psychológovia, ekonómovia, učitelia píšu otvorené listy premiérovi. Firmy sa začínajú ozývať, pretože chápu, že ak sa rozpadne právny štát, rozpadne sa aj ekonomika. Aké zmeny však môžeme vyžadovať už dnes? Čo môžeme ovplyvniť ako občianska spoločnosť, ako podnikatelia, ako jednotlivci?
Možno sa potrebujeme prestať pýtať, či pravidlá platia, a začať trvať na tom, že platiť musia. Nemôžeme sa len prizerať, ako sa ohýbajú základy právneho štátu, musíme si ho aktívne strážiť a byť ochotní a odhodlaní sa zaň osobne postaviť. Otázka teda nestojí tak, či ešte nejaké pravidlá existujú, ale či sa na ne dokážeme spoločne odvolať a vymôcť ich.