Ondrej Lunter je predseda Banskobystrického samosprávneho kraja
Marián Habovčík je starosta obce Lenka a predseda Združenia miest a obcí Gemera a Malohontu
Jedným z dlhodobých problémov správy vecí verejných na Slovensku je nespravodlivé, nelogické a nerovnomerné nastavenie vzťahu medzi samosprávami – obcami, mestami a krajmi – a štátom. Hoci samosprávy vykonávajú 80 percent služieb, s ktorými občania prichádzajú najčastejšie do kontaktu, sú voči štátu v pozícii poddaného, mladšieho súrodenca alebo nesvojprávneho príbuzného. A to aj napriek tomu, že v každej krízovej situácii sa ukazuje, že samosprávy vedia reagovať rýchlejšie, pružnejšie a efektívnejšie.
Namiesto toho, aby sa tento nepomer postupne naprával a samosprávy dostávali viac váhy a priestoru tak, ako je to vo všetkých vyspelých a dobre spravovaných štátoch, deje sa presný opak. Štát si zo samospráv robí pokladničku, berie im peniaze z rozpočtu, rozdáva úlohy, ktoré nemajú finančné krytie.
Najnovšie si vrabce vo vládnych hájoch začali čvirikať o možnom presune eurofondov zo samospráv do centrálnej správy. V kuloároch sa diskutuje o tom, že vláda by mohla časť eurofondov presmerovať na centrálne riadené projekty. To by ohrozilo rozvoj miest a obcí, ktoré s týmito peniazmi počítajú, majú pripravené projekty a od týchto peňazí závisí, či sa v regiónoch podarí aj niečo viditeľné urobiť. Z vlastných peňazí totiž samosprávy v týchto rokoch nedokážu urobiť vôbec nič.
Dôvodom presunu eurofondov má byť, že samosprávy údajne nestíhajú robiť projekty, že zdroje na regionálne programy môžu prepadnúť a že jediná záchrana bude centrálny manažment.
Ide o neopodstatnené obavy a je to skôr len nemotorná zámienka na ďalšie pitvanie peňazí zo samospráv. Napríklad samosprávy v Banskobystrickom kraji majú už dnes pripravené projekty v hodnote 233 miliónov eur, čo predstavuje 87 percent pridelených zdrojov.
Neexistuje žiadny dôvod, aby v tejto fáze niekto uvažoval o odobratí eurofondov určených na regionálny rozvoj z dôvodu, že by katastrofálne meškali. Proces výziev bol pomalý a zdĺhavý, ale možno 90 percent viny za tieto omeškania leží na úrovni centrálnej správy, teda na úrovni štátu, kde sa na eurofondové výzvy čakalo niekoľko rokov a takmer všetky meškali.
Keby sa vláda rozhodla na základe takejto vyfabrikovanej zámienky obrať samosprávy ešte aj o európske zdroje, bola by to zásadná rana akémukoľvek regionálnemu rozvoju. Okrem iného preto, že peniaze, ktoré samosprávam predchádzajúca vláda zobrala a aktuálna vláda sľúbila vrátiť, im, samozrejme, nikto nevrátil a bez externých zdrojov v podobe európskych peňazí samosprávy často nemajú ani na to povestné kúrenie a svietenie.
To znamená obmedzovanie služieb, zastavenie rozvoja, prepúšťanie a takmer všade aj zvyšovanie nákladov pre občanov v podobe miestnych daní a poplatkov za v podstate akékoľvek služby.
Keď štát samosprávy oberá o zdroje, vždy to nakoniec zaplatia občania, nielen zhoršenými službami, ale aj z vlastnej peňaženky.
Preto chcem dôrazne požiadať vládnych predstaviteľov, aby zásadne vylúčili akékoľvek úvahy o presune eurofondov do centrálne riadených projektov, aby zastavili šírenie kuloárových nezmyslov o prepadnutých fondoch v samosprávach a sústredili sa na to, čo je ich úlohou: riešiť problémy, za ktoré sú zo zákona zodpovední, a nechali samosprávy robiť svoju prácu.