Autor je šéfredaktorom českého denníka Právo
V novembri 2028 bude J. D. Vance hlavným favoritom amerických prezidentských volieb. Je to predpoveď krajne neistá, pretože písať vážne o budúcnosti je v dnešnom dramaticky sa meniacom svete naivné.
Medzitým môže prezident Donald Trump pohorieť s väčšinou svojich divokých plánov a znemožniť tým aj viceprezidenta Vancea. Čo keď šéf Bieleho domu uzavrie s Vladimirom Putinom podivné prímerie na Ukrajine a to ho výrazne oslabí v súperení s Čínou?
Že by si J. D. Vance pokazil kariéru sám, je málo pravdepodobné. Je to mimoriadne schopný a cieľavedomý muž. Ibaže by ho od kandidatúry odhovorila jeho žena Usha, na ktorú veľmi dá.
Autor bestselleru
Naposledy na seba Vance upozornil hlúpym a drzým prejavom na Bezpečnostnej konferencii v Mníchove. „Obávam sa, že sloboda slova je naprieč Európou na ústupe,“ povedal okrem iného a podelil sa o svoju obavu, že „by sa Európa mohla zriecť niektorých základných hodnôt, hodnôt, ktoré vyznáva aj so Spojenými štátmi...“ Kritizoval Európanov za všeličo, o pomoci Ukrajine ani slovo.
Kto vlastne je tento chytrák vedľa Trumpa a Elona Muska? Vance pochádza z Middletownu v Ohiu, z takzvaného hrdzavého pásu USA, ktorý sa už v jeho detstve vyznačoval úpadkom priemyslu, chudobou, rozvodovosťou a závislosťou od drog. To všetko zažil, napriek tomu sa dokázal vypracovať, absolvoval prestížnu Yaleovu univerzitu, zarábal veľké peniaze v investičnej firme v Silicon Valley. A v roku 2022 úspešne vstúpil do politiky.
Kedysi ostrý Trumpov kritik požiadal svojho dnešného šéfa o podporu pred voľbami do Senátu v roku 2022, v republikánskych primárkach získal nomináciu a voľby vyhral.
S Trumpom už zostal. Obhajuje aj jeho lož, že o víťazstvo v prezidentských voľbách 2020 prišiel pre podvody. Vance je tiež dlhodobo proti americkej pomoci Ukrajine.
Ako tridsaťjedenročný napísal Memoáre o kríze rodiny a kultúry, ako znel podtitul knihy Hillbilly Elegy (v českom preklade Americká elegie, v slovenskom Hillbilly Elegy - Kronika rodiny a kultúry v kríze) – vyšla vo volebnom roku 2016 a stala sa bestsellerom.
„Jedna z troch kníh, ktoré vám pomôžu pochopiť, ako mohol Trump vyhrať voľby,“ vysvetlila to recenzia v New York Times. Príbeh Džejdýho, ako volali v detstve autora, je farbistým životopisom, sondou do osudu ľudí v upadajúcej časti Spojených štátov a správou o ich vnímaní sveta a politiky.
Vidno už v tých riadkoch tvrdého trumpovca a arogantného politika poučujúceho Európu o demokracii? Vôbec nie. Buď sa v knihe majstrovsky pretvaroval, alebo za desať rokov (medzi rokmi 2015 až 2025) zásadne zmenil názory, prípadne sa od neho ešte demokratický svet dočká príjemného prekvapenia.