Autor je teológ a spisovateľ
V uplynulých troch rokoch sa objavovali sporadické úvahy, akým spôsobom sa môže ruská vojna proti Ukrajine skončiť. Putinovi obdivovatelia dokonca verili, že mier už bol na dosah, ale vraj ho zničil vtedajší britský premiér Boris Johnson, keď presvedčil Ukrajincov, aby naďalej zomierali za svoju napadnutú vlasť.
Rozumieme si. Mier nezničil Vladimir Putin útokom na susednú Ukrajinu 24. februára 2022, ale Boris Johnson telefonátom s Volodymyrom Zelenským. Táto falošná premisa, rovnako hlúpa ako päťkárske výroky Donalda Trumpa , že Ukrajina nemala napadnúť Rusko, čo si nedovolili tvrdiť ani naposlednejší hlupáci na planéte obsluhujúci falošné účty ruskej propagandy, sa stala novou východiskovou pozíciou mierových rokovaní.
Rokovaní, ktoré sa čoraz viac podobajú na pakt Ribbentrop – Molotov z augusta 1939 medzi nemeckou ríšou a Stalinovým Sovietskym zväzom. Mesiac po podpise dohody vrátane tajného dodatku o delení sfér vplyvu napadli Nemecko a Rusko Poľsko a po krátkej obrannej vojne ho prinútili kapitulovať. Aj vtedy západní spojenci označili akt za agresiu, no odmietli Poľsku pomôcť.
Svet vojny a zrady
Mentalita paktu Ribbentrop – Molotov istým spôsobom predurčila európske hranice, ktoré neskôr nakreslili víťazné mocnosti na Jalte a zohrali úlohu pri novom delení Európy, čo pretrvalo až do revolučného roku 1989, keď sa zrútil sovietsky koncentračný tábor a jeho obslužné krajiny.
Pred tridsiatimi rokmi, ale presnejšie po podpísaní Daytonskej mierovej zmluvy, ktorá ukončila vojnu v bývalej Juhoslávii, sme definitívne uverili, že sa v Európe skončila posledná vojna. Svojím rozsahom sa nepodobala na predchádzajúce konflikty, no mimo pozornosti všetkých obnovila staré civilizačné a kultúrne hranice na Balkáne, ktorý bol po stáročia vojnovým divadlom.
Rusko zaútočilo na Ukrajinu podľa archaickej ideológie čiar a línií armádou veľkosti operácií druhej svetovej vojny a pripomenulo Európe, že ešte stále žije v hraničných napätiach, kde neplatí zákon a demokratické zriadenie, ale mytologické „sféry vplyvu“ a blízke zahraničie, jednoducho systém krajín, ktorými sa Rusko obhádzalo na všetkých stranách ako vrecami piesku, ktoré zastavia donedávna zdanlivo víťazný proces emancipácie a slobody národov.