Autor pôsobí v Ústave orientalistiky Slovenskej akadémie vied
Slová ako imperializmus či kolonializmus sa opäť začali objavovať v komentároch súčasného diania vo svete. Tentoraz však nielen vo vzťahu k ruskej vojne na Ukrajine či s postupom Izraela v Gaze, ale v súvislosti so staronovým americkým prezidentom Donaldom Trumpom a jeho poradcom Elonom Muskom.
Nejde pritom len o úvahy amerického prezidenta o premene zničenej Gazy na hotelový raj pre bohatých turistov alebo o výmene nerastného bohatstva Ukrajiny za vojenskú pomoc, ktoré sú naozaj učebnicovými príkladmi koloniálnych praktík 19. a 20. storočia.
Oveľa viac koloniálnu mentalitu dua Trump-Musk ukazuje ich podpora prežitkov apartheidu, rasistického a koloniálneho režimu v Južnej Afrike, ktorý v krajine trval až do 90. rokov 20. storočia. Viac ako osemdesiat percent afrického obyvateľstva krajiny vtedy žilo pod vládou ôsmich percent bielych Afrikáncov európskeho pôvodu.
Ide o pôdu
Začiatkom februára Elon Musk na svojej sociálnej sieti a následne oficiálne aj prezident Donald Trump obvinili súčasnú juhoafrickú vládu z praktizovania rasových a diskriminačných zákonov proti menšinovému bielemu obyvateľstvu. Ich kritika smerovala najmä na zákony o prerozdelení časti pôdy bielych farmárov, ktorá im bola pridelená za čias apartheidu, a ponuke prístupu k nej aj africkému obyvateľstvu.
Trump už dokonca v tejto súvislosti stihol vydať aj prezidentské nariadenie, ktoré umožňuje zastaviť ekonomickú spoluprácu s vládou Juhoafrickej republiky aj dôležité rozvojové projekty. Takéto sankcie by však pre túto africkú krajinu, ktorá sa dodnes vyrovnáva s dedičstvom apartheidu, mali devastačné dôsledky, keďže USA sú najvýznamnejším obchodným partnerom Južnej Afriky.