Autor je poslanec NR SR za Progresívne Slovensko
Minister životného prostredia Tomáš Taraba označil zámer budovať spaľovňu pri kúpeľnom meste s unikátnymi zdrojmi liečivých vôd za „čisté bláznovstvo“. Výborne, potvrdil (nielen) moje slová – je to obludnosť.
Spravil to však až po tom, ako sa proti zámeru neprehliadnuteľne zmobilizovalo miestne obyvateľstvo aj samosprávy. Spoločne s nimi som kritizoval, že projekt ohrozí zásoby pitnej vody v regióne, neúmerne zhorší už aj tak ťažkú dopravnú situáciu a svojou kapacitou výrazne prevyšuje produkciu odpadu nieto v regióne, ale dokonca v celom kraji.
Dlhodobo tvrdím, že je nonsens stavať akékoľvek zariadenie na spracovanie odpadu na úrodnej pôde v priemyslom nedotknutej oblasti a nevyužiť na to brownfieldy napríklad po bývalej poľnohospodárskej činnosti. Takých máme na Slovensku stovky. Toto si osvojil aj Taraba, ale...
Najskôr útočil
Krátko po verejnom prerokovaní zámeru začiatkom februára som vycestoval do Hontianskych Tesár, kde má zamýšľaná spaľovňa stáť a kde jasne vidieť, aké následky má novela zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA), s ktorou prišiel práve minister životného prostredia.
Taraba môj výjazd verejne komentoval sebe vlastným spôsobom, vraj šírim „hoax a bludy“. Cielene sa však nevyjadril k tomu najpodstatnejšiemu. K výčitke, ktorú sme opakovali počas celého legislatívneho procesu a pár týždňov po tom, ako novela vstúpila do platnosti, sa na prípade hontianskej spaľovne ukázala v praxi. Z posudzovania vplyvov na životné prostredie totiž boli vylúčené všetky okolité obce. Pripomienkovať môžu už len ako dotknutá verejnosť.
Túto výhradu na našej spoločnej tlačovej konferencii vyslovila starostka obce Hontianske Nemce Renáta Matejová, ktorá reprezentovala jednotné stanovisko samospráv. Pripomenula aj, že proti zámeru vznikla petícia, ktorá sa v priebehu ďalších dní ukázala nielen ako mimoriadne úspešná, ale prekročila aj hranice regiónu.
Aj tento silný občiansky odpor pomohol tomu, aby Taraba prestal bagatelizovať a zosmiešňovať pozíciu samospráv a zreteľne odmietol zámer budovať spaľovňu na „zelenej lúke“. Slová však nestačia.
Toto odmietnutie musí byť oficializované aj finálnym zamietavým stanoviskom v procese posudzovania vplyvov. A to má v rukách práve ministerstvo životného prostredia.
Hlas dlho nebolo počuť
Košický investor, ktorý chce budovať spaľovňu neďaleko Dudiniec, je podľa medializovaných informácií politicky, majetkovo, biznisovo aj vzťahovo napojený na stranu Hlas. Jej reprezentanti sa dlhodobo ani nesnažia skrývať, že sú absolútnymi fanúšikmi spaľovania odpadov namiesto zlepšovania systémov zberu, triedenia pri zdroji, recyklácie či prípravy na opätovné použitie.
Rozhodne nie je náhoda, že len pár hodín predtým, ako v decembri koalícia schválila spomínanú novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, investor spaľovne doručil ministerstvu životného prostredia Správu o hodnotení navrhovanej činnosti, aby ju dotknutej obci na pripomienkovanie odoslali až po nadobudnutí platnosti novely EIA.
Keď som pred vyše dvoma týždňami so zástupcami hontianskeho regiónu vrcholných predstaviteľov strany Hlas verejne vyzval, aby zaujali jasné a nevyhýbavé stanovisko k projektu, nastalo dlhočizné ticho. A to aj napriek tomu, že sa proti nemu stavajú aj lokálni politici – nominanti strany Hlas, ktorá je v tejto oblasti úspešná.
Tento týždeň chcelo ministerstvo zdravotníctva pod vedením Hlasu v novej vyhláške škrtnúť zákaz budovania spaľovní v širšom ochrannom pásme liečivých vôd Dudiniec. Urobili to však tak okato, že museli byť naozaj naivní, ak si mysleli, že to prejde bez povšimnutia.
Nepodarilo sa im utajiť ani zmenu stanoviska Štátnej kúpeľnej komisie (rovnako pod MZ SR), ktorá v marci 2023 v prvom stanovisku investíciu zásadne odmietla. Pod novým politickým vedením bolo stanovisko pred pár dňami zmenené. Zrazu je vraj spaľovňa v poriadku, ak splní sedem podmienok.
Hlas chcel v tichosti spraviť naozaj všetko pre to, aby uvoľnil cestu nezmyselnej investícii. Nepodarilo sa. Po verejnom tlaku a po odmietavom vyjadrení Tomáša Tarabu sa už naveľa-naveľa musel ozvať aj niekto z Hlasu.
Bol to minister zdravotníctva Kamil Šaško, ktorý si dal veľmi záležať na tom, aby zdôraznil, že nikoho z účastníkov konania (rozumej: investora) nikdy nevidel... Pre jeho kolegov zo strany to platí tiež? To pre istotu neupresnil.