Autor je prezident MESA 10 a exminister financií
Počas ľudskej existencie dlho panovali vo vzťahoch medzi krajinami zákony džungle, podľa ktorých si silnejší podmaňuje či podriaďuje slabších alebo im aspoň nanucuje vzťahy a pravidlá, ktoré sú výhodné pre silnejšieho. Dobre to vystihuje citát, podľa ktorého sa v histórii veľké krajiny vždy správali ako gangstri a malé ako prostitútky.
Takéto vzťahy napokon viedli až k dvom svetovým vojnám v dvadsiatom storočí. A práve preto, aby sa to neopakovalo, vznikol po druhej svetovej vojne nový svetový poriadok založený na dohode o rešpektovaní nezávislosti a územnej celistvosti štátov a neakceptovateľnosti zmeny hraníc silou.
Najsilnejšími inštitúciami zabezpečujúcimi stabilitu, mier a prosperitu nielen pre jednotlivé štáty, ale aj širšie v globálnom meradle sa stali Severoatlantická aliancia a Európska únia.
Tento poriadok však zároveň stál do značnej miery na autorite, ekonomickej, ale ešte viac vojenskej sile Spojených štátov amerických. Vďaka tomu bolo posledných osemdesiat rokov bezprecedentne najúspešnejším obdobím mieru, stability a prosperity pre celý svet.
Gangstrom v našom lese je Rusko
Zdá sa však, že od začiatku roka, po nástupe Donalda Trumpa do prezidentského úradu sa táto éra končí a znovu nastupujú zákony džungle.
Pritom najväčším predátorom a gangstrom v našom lese je Rusko, ktoré voči susedom na juhu a na západe presadzuje zákony džungle už takmer dvadsať rokov a netají sa tým, že by ich rado uplatnilo aj voči ďalším svojim bývalým satelitom vrátane Slovenska.
A v tejto situácii slovenský minister obrany vyhlási, že brániť sa gangstrom nemá zmysel, vedie to len k ľudským stratám, ktoré sú zbytočné, lebo veď raz ten Rus aj tak odíde. A potom ešte vysvetľuje, ako práve naša historická skúsenosť ukazuje, že nebrániť sa je najlepšia stratégia.