Donald Trump sa správa ako rozmaznané decko, ktoré na pieskovisku sveta strká do slabších, vykrikuje, rozkopáva stavby ostatných detí, ale netrúfa si na fagana s gumipuškou v ruke. Teraz sa rozhodol, že tomu faganovi pomôže, lebo šikanovaný mu neprejavil dosť „úcty“.
Stretnutie Donalda Trumpa s prezidentom Ukrajiny Volodymyrom Zelenským a následné rozhodnutie Trumpa pozastaviť všetku pomoc Ukrajine vzbudzuje tento dojem. Dokonca aj na druhý pohľad.
Komentátori ohlasujú koniec diplomacie, ako ju poznáme: súboj umu, prefíkanosti, vyjednávacích schopností, opatrné našľapovanie okolo citlivých bodov krajín s cieľom nájsť kompromis, ktorý by nenabúraval krehkú rovnováhu geopolitiky.
Nastupuje éra sily, v ktorej padá aj posledná pretvárka, že sú empaticky vypočuté všetky strany sporu a rozhodujúce slovo môžu mať aj tí, ktorí nemajú vojenskú silu alebo podporu niekoho, kto takou silou disponuje.
Naozaj sme videli koniec diplomacie za zatvorenými dverami, kde diskutujúci nie sú pod tlakom kamier a prítomnosti celého sveta? Videli sme v priamom prenose z Oválnej pracovne, ako sa odteraz diskutuje o osude národov?
Nebola to len improvizácia
Pred osudovým stretnutím v Oválnej pracovni sa Zelenskyj stretol s americkými kongresmanmi a senátormi vrátane republikánov, aby ukrajinskému prezidentovi pomohli pripraviť sa na nadchádzajúce rokovania.
To, samozrejme, naznačovalo, že úvodná metafora textu nie je len štylistické oživenie na zaujatie čitateľa. Niektorí varovali Zelenského, aby sa sústredil len na dohodu o nerastoch a nedal sa vtiahnuť do pascí, na ktoré nemusí byť pripravený ani Trump.
Senátorka z Minnesoty Amy Klobuchar, ktorá sa zúčastnila na týchto stretnutiach, povedala pre kanál ABC, že Zelenskyj „bol vo výbornej nálade. Bol nadšený, že pôjde podpísať dohodu o nerastných surovinách, čo bolo veľmi dôležité pre prezidenta Trumpa“.
Český vládny splnomocnenec pre obnovu Ukrajiny Tomáš Kopečný v rozhovore pre Denník N tiež vysvetľoval, že niektorí republikáni Zelenskému radili, aby tému bezpečnostných záruk nevyťahoval, lebo stretnutie, na ktoré sa chystá, je prvou časťou dlhšieho procesu.
Podľa niektorých analytikov by tento prístup dával zmysel, lebo Američania by následne investovali do obrany Ukrajiny s tým, že majú legitímny ekonomický záujem chrániť svoju investíciu a Trump by mohol svojim voličom hovoriť, že investícia do ukrajinskej obrany má jasný ekonomický rozmer.
Prečo sa potom Zelenskyj nedržal „scenára“? Zelenskyj chcel záruky, že po podpise dohody nebude odsunutý na vedľajšiu koľaj a druhá časť „predstavenia“ sa neudeje na základe scenára, ktorý nebude schopný ovplyvniť.