SME

Zbrojiť? Samozrejme, že zbrojiť!

Zbrojenie: za a proti.

Čím viac zbraní, tým skôr hrozí, že akýkoľvek signál spustí ničivú apokalypsu.Čím viac zbraní, tým skôr hrozí, že akýkoľvek signál spustí ničivú apokalypsu. (Zdroj: TASR/AP)

Autor je filozof

O tom, že treba zbrojiť, v súčasnosti u nás, ale ani nikde v západnej Európe zrejme nikto nepochybuje – aspoň nie momentálne vládnuca politická sila a vo väčšine prípadov ani politická opozícia.

Niektorí už dokonca otvorene hovoria o nevyhnutnej príprave na vojnu. Ešteže priamo nehovoria o jadrovej vojne, ale „len“ o jadrovom odstrašení či vytvorení jadrového dáždnika nad Európou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takéto a podobné slová už berieme prinajmenšom s takou samozrejmosťou, ako sme ešte nedávno prijímali heslo: posilňujme mier! A máme hneď naporúdzi hlavný argument: hrozba Ruska a o ňom predsa tiež asi nik nepochybuje. Tak v čom je problém?

SkryťVypnúť reklamu

Nuž, predovšetkým tá ľahkosť, samozrejmosť, ako sa dnes o tejto vážnej, možno aj osudovej téme hovorí a píše v mainstreame. A všetkých, čo i len pochybujú o tejto „samozrejmosti“, takmer automaticky označia za „hlásne trúby Kremľa“ alebo za obete proputinovskej propagandy, a to bez toho, aby zároveň odpovedali na otázku, kde vidia hranice takéhoto horúčkovitého zbrojenia a jadrového zastrašovania a ako to povedie k upokojeniu už aj tak napätej medzinárodnej atmosféry. Akoby pochybnosti, a s nimi niekedy priamo spojené obavy a strach, boli v danej situácii len prokremeľské a proputinovské (a teraz možno aj protrumpovské).

Tak tu niekde sme skončili s demokraciou a so slobodnou výmenou názorov. To je však pre mňa ako občana i filozofa neprijateľné, prinajmenšom preto, že vo svete nikdy neexistuje len jedna alternatíva vývoja, a tiež preto, že nič v ňom nie je samozrejmé a o všetkom sa dá, dokonca máme právo, pochybovať.

SkryťVypnúť reklamu

A tak pozývam čitateľov, ktorí myslenie, poznanie a sám život nechápu ako dogmu, aby zvažovali spolu so mnou pri zbrojení „za“ a „proti“ .

Za zbrojenie

Hlavný argument v prospech zbrojenia, ako som už spomínal, je vojenská hrozba zo strany Ruska (niekedy sa dopĺňa aj Čína). Pochybnosti vo mne vyvoláva fakt, že po troch rokoch vojny sa ruskej armáde podarilo dobyť a udržať sotva dvadsať percent územia Ukrajiny a neviem si predstaviť (aspoň nie v najbližšom čase), že by si vojensky, ekonomicky i ľudsky oslabené Rusko mohlo dovoliť pokračovať vo vojne za hranicami svojho bezprostredného suseda.

Ale je možné, že čo si nemôže dovoliť teraz, bude si môcť dovoliť, po nejakej väčšej prestávke, neskôr. Otázka však potom je, ako bude svet a Rusko vyzerať o niekoľko rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Sem-tam však zaznievajú iné, pravda, v oveľa menšej miere, niekedy až neochotne uvádzané dôvody v prospech zvýšeného zbrojenia. Tak si tu niektoré aspoň pripomeňme.

Napríklad, že v dôsledku rastu zbrojnej výroby rastie hrubý domáci produkt a s ním spojené ekonomické ukazovatele, ako je rast zamestnanosti. Naopak, spravidla klesá inflácia.

Rast výdavkov na zbrojenie môže, ako to pripomínajú aj naši politickí predstavitelia, pokryť tiež výstavbu, respektíve rekonštrukciu vojenských nemocníc, ciest, mostov, letísk a ďalšej vojenskej a súčasne civilnej infraštruktúry.

Aj z historického hľadiska sa ukazuje, že zvýšená zbrojná výroba mala niektoré pozitívne účinky, ku ktorým patrí zrýchlený rozvoj a zdokonaľovanie vedenia, poznania, techník a technológií a urýchľovali sa aj niektoré pozitívne zmeny v politickej a sociálnej oblasti.

SkryťVypnúť reklamu

Tak napríklad rastúca zbrojná výroba počas druhej svetovej vojny, keďže väčšina mužov bola na fronte, menila dovtedy prevládajúci zastaralý patriarchálny pohľad na ženy a zlepšovala ich celkové spoločenské postavenie, čo sa napokon prejavilo v ich postupnej emancipácii.

Samozrejme, je namieste pýtať sa, či tieto a podobné pozitíva zbrojenia stáli alebo stoja za to a či výsledná cena nebola alebo nebude príliš vysoká.

Proti zbrojeniu

Kdesi som čítal pozoruhodnú a zároveň desivú myšlienku, že žiadna zbraň nie je vyrobená zbytočne a že raz príde chvíľa, keď ju použijú. Čím sú zbrane účinnejšie a drahšie, tým je takýto predpoklad pravdepodobnejší.

Už pri súčasnom stave a úrovni vojenského arzenálu hrozí, že čo i len náhodný incident či dokonca signál môže spustiť reťazovú reakciu a vyvolať ozbrojený vojenský konflikt, jadrovú vojnu nevynímajúc.

SkryťVypnúť reklamu

Ako varuje americký filozof libanonského pôvodu Nassim Taleb: „Dnes, keď vlastníme zbrane hromadného ničenia, stačí na vyhladenie celej planéty jediné tlačidlo, jediný blázon či jediná chyba.“

Nemalo by tiež zostať nepovšimnuté, že z horúčkovitej výroby a nakupovania zbraní ťažia predovšetkým bohaté krajiny, firmy, korporácie a v neposlednom rade i významné svetové banky. Na druhej strane má svoje obete a porazených. Je nimi väčšina, najmä z chudobnejších krajín a z chudobnejšej časti populácie.

Vojna ako konečný produkt zbrojenia totiž okrem iného znamená menej peňazí na podporné sociálne programy, zdravotníctvo, vzdelanie atď. Možno aj v tom tkvie jedna z hlavných príčin vzostupného vplyvu krajnej politickej pravice, ktorá čoraz častejšie oslovuje vylúčené sociálne skupiny.

SkryťVypnúť reklamu

Takisto by sme nemali zabúdať, že horúčkovité zbrojenie vedie k nekontrolovateľnému obchodu so zbraňami, zásluhou čoho sa môžu dostať do rúk teroristov, zločineckých skupín a krajín.

A to ešte stále nehovorím o tom, aké celoživotné negatívne stopy zanecháva potencionálny výsledok takéhoto zbrojenia, teda vojna, na živote ľudí, na ich zdraví, na sociálnych vzťahoch, na ich duši a v ich srdciach.

A teraz si položme obe alternatívy na pomyselnú váhu a zvážme, že ak by to bolo na nás, ku ktorej alternatíve by sme sa priklonili.

Otázkou tiež je, či to dnes vôbec ešte niekoho zaujíma a či vôbec záleží na našom názore a hlase, aj keby sme boli v jasnej menšine? Ale nie je demokracia aj o tom, že v nej má mať slovo aj menšina?

Rusko

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 772
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 949
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 444
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 428
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 208
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 199
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 111
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 594
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Nadšenie v Pekingu z Muskových čistiek nebude malé


1

Kreslí Rosie Naive Art.


Rosie Babicová 1
Tridsaťpäťročný veterán Rustam Altyjev vo februári tohto roka opití umlátil kladivom ženu (86 rokov) a jej syxna (52) v dedinke v Permskom kraji.

Ruskí navrátlici z frontu vraždia, mučia a týrajú. Beztrestne. Veď sú hrdinovia.


4
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


5
  1. Adriana Boysová: Život po živote
  2. Štefan Šturdzík: Čachtický hrad.
  3. Daniel Bíro: Umelá inteligencia začína byť súčasťou našich životov v čoraz väčšej miere. Kde sa s ňou môžeme stretnúť?
  4. Viktor Pamula: Prvý apríl ? Ibažeby nie
  5. Ján Škerko: Fico a Trump: Ako sa z náruče stalo clo
  6. Martin Pilnik: Naozaj obhajujete právo zločincov na najvyššiu politickú a morálnu funkciu v štáte? Naozaj?
  7. Jolana Čuláková: Zlyháva štát, médiá, politici aj odborníci. Tragické udalosti tak smerujú viac k zlu a nenávisti ako k dobru a spolupráci
  8. Ondřej Havelka: Rastafariánství v plné nahotě
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 239
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 093
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 987
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 16 444
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 806
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 339
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 6 977
  8. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 175
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťZatvoriť reklamu