Autor je teológ a spisovateľ
Pred desiatimi rokmi, v čase, keď sa začalo viac hovoriť o programoch SpaceX a Starlink, dorazila do Silicon Valley nová intelektuálna móda. Majitelia a zakladatelia veľkých technologických firiem, predovšetkým tých, ktoré boli súčasťou vesmírneho programu, objavili avantgardu ruskej a sovietskej kozmonautiky. Do módy sa vrátila literatúra o kozmických kolóniách, inšpirovaná sovietskym nadšením pre kolonizáciu vesmíru.
Generácia miliardárov, vyrastajúca v autistických bratstvách okolo hracej dosky Dungeon and Dragons s E. T. mimozemšťanom na pozadí, uverila, že v sovietskom eláne osídliť iné planéty našla novú technologickú doktrínu, manifest nevyhnutný na oživenie záujmu nie o skúmanie, ale o osídľovanie vesmíru.
V Silicon Valley sa stal populárnym zabudnutý ruský filozof Nikolaj Fiodorov, duchovný otec sovietskeho futurizmu. Jeho ezoterická doktrína z 19. storočia, príznačná pre delirické ruské myslenie, zahŕňala osídľovanie vesmíru a nekonečnú expanziu ruského sveta, tentoraz nie do susedných krajín, ale na iné planéty.
Zmes Fiodorovho vesmírneho imperializmu, treťotriednej ezoteriky založenej na skúmaní duchovnej podstaty budúceho vesmírneho ľudstva, poslúžila neskôr sovietskemu režimu a jeho spôsobu zobrazovania víťazstva boľševickej revolúcie nielen na celom svete, ale aj na iných planétach.
Ľudia ako Peter Thiel a Elon Musk čítali Fiodorova, čítali ezoterický futurizmus, čítali Nicka Bostroma a jeho diela o superinteligencii a jeho teóriu longtermizmu a pochopili, že existuje paralela medzi vtedajším zaostalým sovietskym Ruskom, ktoré sa chcelo modernizovať dobývaním vesmíru, a ich virilnými reflexmi nadobudnutými v detstve počas večerných partií Dungeons and Dragons, kde boli palatínmi, rytiermi, drakobijcami, všetkým tým, čím sa stali vďaka peniazom v očiach mnohých svojich stúpencov.
Kognitívna samovražda
Sovietsky kozmizmus, ktorý spája kolonizáciu vesmíru, technológiami zabezpečený večný život a duchovnú doktrínu, je pôvodným zdrojom inšpirácie pre ľudí, ktorí v intenciách filozofie longtermizmu propagovaného Muskom pripravujú svet bohatých úspešných ľudí na život v budúcnosti, kde nie je miesto pre tých, ktorí dostávajú stravovacie lístky z federálneho rozpočtu, prídavky na deti alebo jednoducho výplatu za prácu v štátnych organizáciách a na ministerstvách.
Dnešní americkí kozmisti veria, že problémy sveta sa vyriešia technologickými skratkami, nie však tak, že zlepšia životy všetkých, ale v presvedčení, že Zem je stratená, a preto sa netreba zaujímať o osudy chudobných, utečencov ani o vojny, pretože vo svete budúcnosti tieto zlyhania odstránime.
Z fascinácie ruským a sovietskym kozmickým futurizmom, temných pasáží Fedotova o zariaďovaní planét pre mŕtvych, kde budú čakať na zmŕtvychvstanie, sa postupne vyformovala intuitívna doktrína techno-eschatológie, ktorá sa stala od inaugurácie Donalda Trumpa manifestom jeho novej civilizácie.