Autor je filozof a správca Nadácie otvorenej spoločnosti
„Keby naši rodičia začali viesť vojnu proti invázii v roku 1968, tak by sme tu viacerí neboli, “ povedal Robert Kaliňák vo Varšave v prítomnosti poľského ministra obrany. Ten možno v tej chvíli aj na moment zapochyboval, či mu Kaliňák po dobrom rokovaní o užšej spolupráci pri výrobe munície a bojovej techniky odrazu takto lišiacky nepripomína, že súčasťou okupačných vojsk v auguste 1968 bola aj poľská ľudová armáda.
Ostal z toho len drobný nediplomatický škrabanec, ktorý v kontexte Kaliňákovej historickej úvahy prehlušil jeho nasledujúci argument, že „aj tak ten Rus raz odíde“.
Zhodou okolností sa stretli len dva dni pred 35. výročím podpisu historickej zmluvy o odsune sovietskych vojsk z Československa, na jej právnom základe „ten Rus“ po roku 1989 z Československa naozaj odišiel.
Odsun sovietskych vojsk sa stal materiálnou podstatou nášho morálneho víťazstva v studenej vojne, hoci sme v nej pre sovietsku politickú a od roku 1968 aj vojenskú okupáciu celý čas stáli na opačnej strane. Tá zmluva je preto naším geopolitickým pokladom.
Ak už sa minister obrany historicky zamýšľal a nemal v úmysle spraviť si až takú hanbu, mal to výročie poruke a odkazom naň sa mohol dodatočne aspoň symbolicky prihlásiť k úspechu. Stálo by to za to. No, žiaľ, nestalo sa.
Počiatky odsunu
V roku 1988 sovietsky líder Michail Gorbačov prisľúbil zníženie počtu sovietskych vojsk vo východoeurópskych satelitoch o desať percent, aby tým podporil vlastnú iniciatívu znižovania napätia medzi USA a ZSSR. Tak sa stalo, že ešte pred pádom komunistického režimu odišlo z nášho územia prvých zhruba 1500 sovietskych vojakov a s nimi aj dvesto tankov. Vtedy to však bola širšia geopolitická hra mimo právneho rámca zmluvy o „dočasnom“ pobyte sovietskych vojsk v Československu.
Tá prišla na pretras až po politických zmenách v novembri 1989, a to prakticky okamžite. Revolucionári riešenie tejto veci zahrnuli medzi svoje prvé požiadavky, otázku iniciatívne otvoril vtedajší premiér Marián Čalfa už v decembri na rokovaniach v Moskve.