Autor je poslanec NR SR za Progresívne Slovensko
Hnevá ma, ako chaoticky sa prijímala hlúpa transakčná daň – bez riadneho vysvetlenia, prepočtov odhadovaných výnosov či usmernenia. Menej ako mesiac pred jej zavedením až do dnešného dňa presne nevieme, ako bude fungovať.
Pri tejto vláde sme si mali zvyknúť na zákony, ktoré sa schvaľujú narýchlo. Toto však bije do očí svojou babráckosťou pri zavádzaní dane, ktorú má v Európe len Maďarsko.
Ešte viac ma však štvú klamstvá, ktoré okolo transakčnej dane šíri vládna koalícia na čele s ministrom financií Ladislavom Kamenickým. Ich veľká lož, od ktorej sa odvíjajú menšie, znie ľúbivo, ale so skutočnosťou nemá nič spoločné. Hovoria totiž, že daň z transakcií sa nedotkne občanov, ale len podnikateľov.
Vláda si podnikateľov neváži
Mali sme už ministra financií, ktorý sa chválil, že nemá ani účet v banke. Teraz máme ministra, ktorý ľuďom tvrdí, že podnikatelia si vyššie náklady neprenášajú do vyšších cien, ktoré potom zaplatia zákazníci.
Nehovoriac o tom, že aj podnikatelia sú občania a tiež sa vyrovnávajú s následkami Ficovej drahoty. Štát im odkazuje, že ich berie len ako zdroj dodatočných financií. Namiesto hľadania rezerv vo vláde koalícia dusí ekonomiku. Našu budúcnosť.
Určite sa zhodneme, že štát by si mal vážiť malých podnikateľov. Do často chudobných regiónov prinášajú pracovné miesta, štátu posielajú dane. Fico s Kamenickým to však vidia inak.
V rámci konsolidácie – ktorej súčasťou sú dvojnásobné platy a nové luxusné dopravné lietadlá pre ministrov – zvýšili DPH pre podnikateľov o tri percentuálne body, čo si podnikatelia následne museli preniesť do cien. Od apríla má platiť daň z každej transakcie.
Pre istotu pripomínam, že nejde o daň z pridanej hodnoty, ktorá sa počíta na konci celého reťazca, ale o daň, ktorá sa platí z každej transakcie – či už ide o mzdu zamestnancov, platby za energie či náklady dodávateľov. Štát si tak strhne peniaze z platby výrobcovi obalov a z ďalších nákladov. Bez ohľadu na to, či podnikateľ vytvára zisk, alebo má práve horšie obdobie.
Toto sa nevyhnutne premietne do ceny výrobku, s ktorou musia aj malí podnikatelia v obchodnom reťazci konkurovať zahraničným výrobcom. Tí žiadne podobne absurdné dane nepoznajú, takže nemusia ceny umelo zvyšovať, aby si vláda mohla zabezpečiť luxus pre svojich ministrov.
Kto toto všetko zaplatí? Hádate správne, občania pri nákupe. Alebo si vyberú zahraničnú konkurenciu a slovenský podnikateľ príde o odbyt. To platí pri akomkoľvek produkte. Náklady sa premietnu do cien výrobkov a služieb, či už kupujeme potraviny, oblečenie, alebo benzín. Všade tam, kde rast DPH už na začiatku roka zvýšil ceny.
Zíďte z kratšej cesty
Takto vláda umelo predražuje život obyčajným ľuďom a ničí živobytie malých podnikateľov a živnostníkov. Zahraničným podnikateľom vysiela odkaz, že na Slovensko sa im neoplatí prísť, lebo si ich nikto nebude vážiť.
Preto existuje len jedno riešenie – zrušiť túto hlúpu transakčnú daň skôr, ako začne od apríla platiť. Vidíme, že koalícia už tri mesiace rieši svoje fleky a nemá čas zaoberať sa problémami ľudí, tak sme to vzali do vlastných rúk a zákon predložili sami.
Zastupujúci predseda parlamentu nás zastavil, ale aj toto rozhodnutie ešte môžu zmeniť. Hovoria, že majú spoľahlivú väčšinu, tak nech to ukážu aj vtedy, keď nejde práve o lukratívne fleky.
Zíďte z kratšej cesty a neduste ekonomiku ešte viac ako doteraz.