Autor je prezident MESA 10 a exminister financií
V celom svete nastala vlna deregulácie podnikateľského prostredia. Správa Maria Draghiho identifikovala práve príliš vysokú reguláciu podnikateľského prostredia ako jednu z najdôležitejších príčin zaostávania Európskej únie v konkurencieschopnosti. Európska komisia reagovala koncom januára 2025 oznámením zámeru znížiť požiadavky na firemné výkazníctvo o dvadsaťpäť a pre malé firmy o tridsaťpäť percent.
Vlani vytvoril Nový Zéland nové ministerstvo pre reguláciu, ktorého hlavnou misiou je deregulácia. Podnikatelia aj občania mu môžu nahlasovať prípady zbytočnej či nadmernej byrokracie. Francúzsky premiér Francois Bayrou prisľúbil silnú debyrokratizáciu, Vietnam plánuje zrušiť štvrtinu štátnych inštitúcií, byrokraciu znižuje aj India.
Argentínsky prezident Javier Milei po nástupe k moci koncom roka 2023 zrušil viac ako polovicu ministerstiev. Deregulácia je aj jednou z priorít Donalda Trumpa v jeho druhom funkčnom období, hoci zatiaľ dosiahol skôr chaos.
Kde ostatní deregulujú, Fico byrokratizuje
Tento trend je najmä dôsledkom toho, že v posledných desaťročiach sa miera regulácie biznisu, ale aj ostatných oblastí výrazne zvýšila. Dôvodov je viac, na tomto mieste nemáme priestor na ich analyzovanie. Dôležité však je, že všetky štáty, ktoré majú aspoň trochu zodpovedné a kompetentné vlády, si problém uvedomujú a snažia sa s ním niečo urobiť, pretože prílišná regulácia a byrokracia sú jednými z najväčších prekážok konkurencieschopnosti a tým aj vysokého a udržateľného ekonomického rastu. V konečnom dôsledku sú teda prekážkou rastu životnej úrovne a kvality života ľudí.
Vzhľadom na to, že na Slovensku od roku 2006 vládne s krátkymi prestávkami už štvrtýkrát vláda Smeru Roberta Fica, ktorá sa stala doslova legendárnou mierou nekompetentnosti a nezodpovednosti, asi veľmi neprekvapia dve veci.