SME

Opakuje sa omyl, ktorému podľahli veriaci kresťania

Nový obetný baránok sú dnes menšiny rôzneho druhu.

Predsudky zakorenené v srdciach a mysliach niektorých kresťanov uľahčili nacistom prenasledovanie Židov.Predsudky zakorenené v srdciach a mysliach niektorých kresťanov uľahčili nacistom prenasledovanie Židov. (Zdroj: TASR/AP)

Autor je riaditeľ AOMEGA inštitútu, teológ a pedagóg, člen PS

Štrnásty marec 1939 je pamätným dňom vzniku štátu, ktorý sa na čele s praktizujúcim kresťanom, teologicky vzdelaným rímskokatolíckym kňazom Jozefom Tisom hlásil otvorene ku kresťanstvu. Zároveň sa Tisov režim stal synonymom hlbokého zlyhania a historicky nezmazateľnej zodpovednosti a podielu na genocíde desaťtisícov židovských spoluobčanov aj preto, lebo kresťania podľahli falošným teologickým interpretáciám biblických a vtedajších teologických textov.

SkryťVypnúť reklamu

Náboženstvom motivované dezinformácie

V čase geopolitických zmien a otrasov je dnes aj slovenská spoločnosť vystavená falošným výkladom toho, čo ohrozuje naše deti, našu vieru či našu budúcnosť. V tejto snahe vyvolávať strach z modernej spoločnosti sa často dostávajú do verejných prejavov nábožensky ladené dezinformácie, ktoré majú svoj pôvod v nesprávnych teologických interpretáciách biblických a teologických textov.

Opakuje sa tak omyl, ktorému veriaci kresťania nielen na Slovensku, ale aj vo svete podľahli, keď vo veľkej miere podcenili politický antisemitizmus Tretej ríše. Keď pápež Pius XI. odsúdil nacistický rasizmus, viedlo to v roku 1937 k útokom a sankciám voči príslušníkom kléru, ale aj bežným odporcom nacizmu. Neskoršie v roku 1938 v príhovore k skupine pútnikov Pius XI. zdôraznil: „Antisemitizmus je neprijateľný. Duchovne sme všetci Semiti.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa stráca citlivosť

Práve extrémna nacistická ideológia sa však stala základom opatrení, ktoré mali najprv vyhnať Židov z domovov a potom ich vyhladiť. Nemecký antisemitizmus mal korene mimo kresťanstva a pri dosahovaní svojich cieľov sa neváhal postaviť proti cirkvi a prenasledovať aj jej členov.

Zároveň je však legitímna otázka, do akej miery sa nepriateľský postoj k Židom a nesprávne interpretácie biblických textov podieľali na posilňovaní protižidovských predsudkov, ktoré boli dôsledkom kresťanskej teológie, vyučovania náboženstva či ľudovej zbožnosti v prvej polovici 20. storočia.

Predsudky alebo viera?

Predsudky zakorenené v srdciach a mysliach niektorých kresťanov uľahčili nacistom prenasledovanie Židov. Slovensko ako satelit Tretej ríše nacistickú trajektóriu antisemitizmu verne kopírovalo a mierne ju aj prekonalo. Túto historickú zodpovednosť kresťanov, ktorí sa takto stali pre svoje protižidovské cítenie menej vnímavými alebo dokonca ľahostajnými voči prenasledovaniu, ktoré proti Židom rozpútal národný socializmus, priznal a ospravedlnil sa preto pri príležitosti jubilejného roku 2000 aj dokument Memoria e riconciliazione: la Chiesa e le colpe del passato.

SkryťVypnúť reklamu

Opomínanie historicko-kritického kontextu a povinnosti interdisciplinárneho dialógu v teologickej reflexii, pastoračnej aj v misijnej činnosti viedlo v polovici 20. storočia k interpretáciám s tragickými dôsledkami pre židovskú menšinu.

Ide o podstatu slobody, nie o jej ornamenty

Témy ľudských práv dnešných menšín sú dnes často eufemisticky označované za kultúrno-etické. Ide však o témy, v ktorých dosiahnutý vedecký konsenzus prírodných, medicínskych, biologických či genetických zistení poukazuje na to, že aj teológia by mala nevyhnutne byť súčasťou otvoreného interdisciplinárneho dialógu a vidieť v daných témach ľudskoprávny rozmer rovnosti a dôstojnosti všetkých ľudí bez rozdielu.

Práve tu sa ukazuje nebezpečenstvo toho, že v tzv. službe pravde sa ako kresťania dnes dopustíme tých istých omylov, ktoré v podobe zneužívania moci na presadzovanie doktrinálnych téz na úkor vedeckého dialógu a interdisciplinárneho konsenzu viedli k tragickým zlyhaniam a krivdám voči kresťanom aj predstaviteľom iných cirkví v minulosti.

SkryťVypnúť reklamu

Sociálna dimenzia hriechu sa vynára ako sociálna aj každá iná nespravodlivosť, ľahostajnosť, aktívna spolupráca na šírení nenávisti či mlčanie pri jej šírení v mene náboženskej viery.

Naša zodpovednosť za dnešné krivdy

Nový obetný baránok sú dnes menšiny rôzneho druhu. V duchu väčšinových predsudkov sa aj dnes kresťania pod vplyvom populistických zjednodušení v pastorácii aj katechéze pridávajú k tým, ktorí podnecujú nevraživosť voči migrantom, vojnovým utečencom, vojnovým obetiam, ženám, na ktorých je páchané násilie, ignorovaním práv detí, vlnami násilia a nevraživosti voči kvír ľuďom a ich ľudským právam.

Dnes už široko vnímame, že úlohu nového obetného baránka zodpovedného za všetky viny spoločenského charakteru prevzali namiesto židovského etnika práve zmienené menšiny. V duchu propagandy podnecujúcej nevraživosť, hnev a polarizáciu sú predstavované ako zlo, ktorého sa treba zbaviť.

SkryťVypnúť reklamu

Tam sa až nápadne ukazuje znížená citlivosť kresťanov. Môžeme takmer doslovne parafrázovať otázku či predsudky zakorenené v srdciach a mysliach niektorých kresťanov neuľahčili dnešným populistom prenasledovanie zástupných obetí v podobe cudzincov, kvír ľudí, žien a sociálne slabých. Nestali sa kresťania pre svoje xenofóbne, homofóbne či rasistické cítenie menej vnímavými alebo dokonca ľahostajnými voči prenasledovaniu, ktoré proti novým menšinám rozpútali tzv. konzervatívne a národné sily, keď sa chopili moci?

Poznanie rozmenené na drobné praktické kroky

Každá odpoveď na túto otázku musí vziať do úvahy, že ide o dejiny ľudských postojov a spôsobov myslenia, ktoré podliehajú rozmanitým vplyvom. Okrem toho ani v minulosti mnohí nemali tušenie o „konečnom riešení“, ktoré sa aplikovalo na celý národ, iní mali strach o seba a svojich blízkych, niektorí z tejto situácie ťažili a ďalších poháňala závisť. Bolo by potrebné dať odpoveď jednotlivo z prípadu na prípad. Na to je však nevyhnutné poznať, čo presne motivovalo ľudí v danej situácii.

SkryťVypnúť reklamu

Toto poznanie musíme rozmeniť aktuálne na drobné kroky a opatrenia na úrovni morálky, pastoračného pôsobenia ako aj na misijnej úrovni pôsobenia kresťanov a cirkví. Namiesto utajovania a zahladzovania stôp chceme ako tí, ktorí tvoria cirkev, hľadať pravdu. Namiesto autoritárskeho umlčiavania a potláčania dialógu sa otvárajme vzájomnému počúvaniu. Namiesto polarizácie sa odhodlajme počúvať a reagovať na našu životnú prax.

Nehľadajme postoje a usmernenia v duchu populistického nadbiehania dobovým trendom. Namiesto toho vecným, pravdivým, dialogickým a rešpektujúcim spôsobom spracujme súčasné pozorovania, nájdime v duchu znamenia čias odpovede a navrhnime v spolupráci v duchu synodality konkrétne procesy otvoreného kresťanského pôsobenia v 21. storočí.

SkryťVypnúť reklamu

Cesta budovania odolnosti voči zneužívaniu náboženstva je cestou neustálej reflexie, vnútorného obrátenia a vytrvalej túžby po pravde, praktickej empatie, solidarity a všetkých dostupných foriem prejavu záujmu o človeka v našej blízkosti.

Čo navrhujem?

Spolupracujme s tými, ktorí s nami chcú a vedia spolupracovať. Nájdime a neustále vytvárajme spoločné projekty spolupráce na konkrétnych sociálnych, verejnoprospešných či občianskych projektoch. Pomáhajme sociálne, ekonomicky, emocionálne či inak znevýhodňovaným ľuďom. Vo verejnom priestore sa zastávajme slabých a utláčaných.

Chráňme obete pred agresormi. Nedopúšťajme sa inštitucionálnej zrady. Nesnažme sa chrániť dobré meno inštitúcie na úkor spravodlivosti voči obetiam. Kupujme dennú tlač a podporujme seriózne online médiá. Stretávajme sa s priateľmi, rodičmi spolužiakov našich detí, navštevujme pravidelne divadlá. Rozprávajme sa cielene s našimi deťmi, susedmi, rodičmi, priateľmi.

SkryťVypnúť reklamu

Podporujme tých, ktorí čelia slovnému násiliu alebo sú voči nim ľudia nespravodlivo nevraživí. Vyžadujme od ľudí, ktorých sme volili do obecného, mestského aj národného parlamentu, slušnosť a odbornosť. Odmietajme aroganciu, cynizmus a násilie v akejkoľvek forme.

Pravda a láska sú najtradičnejšie hodnoty. Pomáhajme láske a pravde víťaziť nad lžou a nenávisťou.

Príspevok zaznel na medzinárodnom kolokviu Náboženstvo: zneužívanie & odolnosť 14. marca v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  2. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  3. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  4. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  8. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  1. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  2. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  3. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  6. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  7. Zlatý sen vo vzduchu
  8. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 8 887
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 199
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 889
  4. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 837
  5. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 952
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 927
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 481
  8. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 2 430
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

diaľnica

Zlý mýtny tender nás už stál sto miliónov.


Martin Pekár 2

Kreslí Mikuláš Sliacky.


Beata Balogová.

Ako sa chystá „mierotvorca“ na vojnu?


9
Matia Lenická

Víťazstvo nad fašizmom neznamenalo pre všetkých to isté.


1
  1. Štefan Hrodek: Život v obchoďáku
  2. Ivan Čáni: Robert Fico písal Kaji Kallasovej.
  3. Julius Kravjar: Obmedzená suverenita alebo Kto chce biť, palicu si nájde
  4. Timotej Opálek: Mark Pritchard & Thom Yorke - Tall Tales
  5. Peter Štefãnik: Historické paralely a ich slabé miesta
  6. Timotej Opálek: Ghost - Praha / O2 Aréna
  7. Štefan Šturdzík: Mladé pušky naša budúcnosť.
  8. Timotej Opálek: Andy Bell - Ten Crowns
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 795
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 740
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 377
  4. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 11 443
  5. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 672
  6. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 8 523
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 983
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 787
  1. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  2. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  3. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  4. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  5. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  7. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  8. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
SkryťZatvoriť reklamu