Autorka je výskumná pracovníčka Amnesty International Slovensko
Medzinárodný deň boja proti rasovej diskriminácii, 21. marec, je príležitosťou na diskusiu o systémových rasových nerovnostiach a opatreniach na ich odstránenie. Paradoxne, práve budúci týždeň bude národná rada rokovať o legislatíve, ktorá tieto nerovnosti môže prehĺbiť.
Reforma z dielne ministerstva práce, komunikovaná ako zámer „práca namiesto dávok“, má údajne ambíciu zvýšiť zamestnanosť, ale spôsobom, ktorý legitimizuje protirómske stereotypy a môže vytvoriť novú rasizovanú triedu pracujúcich.
Podstata tejto reformy spočíva v podmienení pomoci v hmotnej núdzi vykonávaním aktivačnej činnosti či prijatím vhodnej pracovnej ponuky. Kto odmietne, príde o dávku, ktorá už beztak nestačí na dôstojné prežitie.
Novela nezasiahne všetkých rovnako. Najviac ju môžu pocítiť ľudia zo sociálne vylúčených komunít, ktorí čelia systémovým bariéram, ako je nerovný prístup k vzdelaniu, bývaniu či diskriminácia na trhu práce. Namiesto odstránenia týchto nezákonných prekážok chce štát organizovať pre obete systémovej diskriminácie slabo platenú prácu. Aby „získali“ to, čo im je dlhodobo odopierané.
Nie je náhoda, že pri každej tlačovej konferencii o tejto reforme stojí po boku ministra práce splnomocnenec pre rómske komunity. Splnomocnenec zdanlivo slúži ako štít pred kritikou, argumentuje sa, že ak novela dostáva jeho podporu, nemôže byť diskriminačná.
Podľa decembrového prieskumu verejnej mienky si až 82 percent opýtaných myslí, že sociálny systém zvýhodňuje Rómov a Rómky. Stála prítomnosť rómskeho splnomocnenca pri verejnej komunikácii novely tento mylný stereotyp len ďalej legitimizuje.
A tak vláda s podporou verejnosti trestá obete systémovej diskriminácie tým, že ich núti zametať ulice alebo čistiť vodné toky pod hrozbou straty prostriedkov, ktoré už teraz nepostačujú na pokrytie základných životných potrieb. Minister dokonca tvrdí, že je to spravodlivé.
Práve tak môže vzniknúť nová rasizovaná trieda pracujúcich, pozostávajúca z tých, ktorí nikdy nedostali férovú šancu na vzdelanie či prácu. Riskujeme, že novela len udrží ľudí z novej triedy v cykle slabo platenej neistej práce za nevhodných podmienok a zníži šance mnohých na získanie práce s primeranou odmenou, náplňou a zákonnou ochranou. Tým sa len prehĺbi ekonomická, sociálna a rasová nerovnosť, dokonca v inštitucionalizovanej podobe „práce namiesto dávok“.
Na Medzinárodný deň boja proti rasovej diskriminácii by mala vláda predstaviť riešenia na odstránenie rasových nerovností. Namiesto toho však prichádza s novelou, ktorá rasovú nerovnosť ešte viac upevňuje a normalizuje nátlak a represie ako legitímny spôsob sociálnej politiky.