Autor je teológ a spisovateľ
Profesor klasických jazykov a prekladateľ Peter Kuklica rozprával svojim študentom príbeh z konca päťdesiatych rokov. Študoval vtedy v Brne a učiteľ im ponúkol, že budú latinčinu používať ako živý konverzačný jazyk.
V pekné dni chodievali na latinskú konverzáciu do kaviarne v centre mesta. Jazykový seminár sa skončil zásahom Štátnej bezpečnosti.
Sledovali ich už dlhšie, počúvali a zapisovali si, čo hovoria. Na miestnej správe ŠtB, ktorá monitorovala „nepriateľské zahraničné aktivity“ a pod jej zodpovednosť spadal aj boj s americkou „mandelinkou“, ako vtedy volali pásavku zemiakovú, vyhodnotili ich latinské semináre ako stretnutia zahraničných agentov dorozumievajúcich sa cudzím jazykom.
Študenti s profesorom mali v cudzom jazyku plánovať zvrhnutie socialistického zriadenia a nastolenie nového režimu, ktorého oporou mali byť členovia ich konšpiračnej siete.
Našťastie už bolo po Stalinovej smrti a stredná a východná Európa, okupovaná Sovietskym zväzom, sa preberala z paranoidného sna o vnútorných nepriateľoch, ktorý po vojne pripravil o život Miladu Horákovú, Rudolfa Slánskeho, Vladimíra Clementisa a ďalších obvinených z nepriateľského pôsobenia proti komunistickému režimu.
Aj v Berlíne bolo dobre...
Vnútorným nepriateľom sa vtedy mohol stať ktokoľvek a hoci od porážky sovietskeho režimu prešlo už tridsaťšesť rokov, paranoidná predstava, že každý, kto hovorí po latinsky alebo sa venuje modernému umeniu, je nepriateľ a hrozba, pretrváva.
V moderných európskych spoločnostiach vieme, ako sa skončil boj s „vnútorným nepriateľom“, údajne ohrozujúcim suverénnu a neskazenú podstatu romantizovaného národa.
Hitlerov slovenský štát posielal „vnútorných nepriateľov“ do vyhladzovacích táborov a za každého ešte zaplatil päťsto ríšskych mariek, komunistický prevrat stál vnútorného nepriateľa ďalšie životy.
Organizátormi vrážd, prenasledovania a mučenia vlastných občanov neboli nejaké neznáme sily, ale domáci zradcovia, skutoční kolaboranti s Adolfom Hitlerom a Josifom Stalinom, skutoční sprisahanci proti slobodnému a demokratickému poriadku.