Udalosť týždňa
Americko-ruské rokovania vzápätí po dvoch prezidentských telefonátoch nenechávajú pochýb, že Trump dostal na stôl svoju predstavu, ktorou je široký komplex americko-ruských vzťahov.
Ešte aj keď netuší, že o „reštart“ s Rusmi sa americkí prezidenti pokúšajú sto rokov. Napríklad Obama a Hillary...
Hrá sa akési – samozrejme, zjednodušene – „kto z koho, ty mne toto, je tebe onô“. Riešenie na Ukrajine je iste v popredí, ale fakticky je to iba jeden z mnohých artiklov, ktoré sú v ponuke/dopyte. Hoci aj v Putinom preferovanej verzii „a čo tak vrátiť celú stredovýchodnú Európu pred rok 1997?“
Teoreticky je tak na stole aj Slovensko. Zatiaľ čo po mierovom pláne pre Ukrajinu niet ani stopy, nie je jasné, prečo prezident superveľmoci z voleja vyzdvihuje Rusov do pozície, ktorú si vysnívali a pamätajú zo studenej vojny, teda rovný s rovným. A to tak, že dve ultimatívne podmienky – Ukrajina nie do NATO a územné ústupky – Putinovi uznal skôr, než vyjednávači v Rijáde usadili za stolom Trumpa.
O ňom politológovia už vyhlásili, že prvoradá je preňho Čína, a preto sa chce čím skôr vymotať z Európy a ukrajinská kauza ho nemusí vôbec vzrušovať. (Ešte keby sa nebol chválil, že mier zariadi do 24 hodín.)
Platí to, čo pred tromi-štyrmi týždňami – opcie sú otvorené, akurát v hlave najsilnejšieho hráča je taký bordel, že čo chce, sám nevie.
Udalosť II
Koalícia ochotných. Medzi tridsiatimi členmi EÚ a NATO, ktorí sa stretli v Paríži, keďže „sa zhodujú na podpore ukrajinskej armády, na dodávaní zbraní aj financií a spravodajských informácií, a jednohlasne konštatovali, že nie je priestor na zrušenie sankcií“ (Macron), chýbali dva lotrovské štáty: Maďarsko a Slovensko.
Je to zatiaľ najsilnejšia indícia, že v čelnom protipohybe k zvyšku EÚ (NATO), ktorý sa interpretuje ako „povstáva piata kolóna“, sa Slovensko definitívne priklonilo k Orbánovi. O tom nemôže byť pochýb. Tridsiatka vedená Macronom a Starmerom je štruktúra, ktorá bude pôdorysom bezpečnostných a obranných spôsobilostí EÚ. Teda po tom, ako sa Trump vysomári a – zrejme – rozmontuje NATO.
Udalosť SR
Reunion Fica IV. So zvolením Rašiho novoobjavená „79“ by mala znamenať symbolický predel, ktorý všetka piata kolóna tlmočí ako koniec krízy a nové ráno koalície.
Význam predelu však Raši nemá, obraz približne rovnaký ako doteraz bude Národná rada vysielať aj naďalej. Čiže sa budú opakovať (pribúdať?) jednomyseľne neodsúhlasené veci. Teraz konkrétne to boli dve Kaliňákove agendy. Raz to Fico pretlačí a inokedy nepretlačí.
Spôsob zachovania a pokračovanie vlády Fica IV je bezprecedentný. Až po čiaru plné poháre poníženia, výsmechu, neporozumenia a horkosti, ktoré dali vypiť Dankovi, by zlikvidovali každé politické spolužitie.
Na rozdiel od proroctiev, že bude naďalej „zlostiť“, svojím výstupom s krížom až na Golgotu Danko práve ukazuje, že nájsť a vymyslieť dôvod, ktorý by si od neho vynútil demisiu, nemusí vedieť ani umelá inteligencia. Inak ešte, koľkokrát Fico použije výraz „predčasné voľby“, toľkokrát to neznamená vôbec nič. Za takú antipolitickú väčšinu z vydieračov, ktorá nedrží vládu na pôdoryse volebného výsledku, ale individuálnych väzieb na stoličku a moc, by sa hanbil, až pod čiernu zem prepadol každý demokratický predseda vlády.
Podcenená udalosť
Mike Waltz. Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť (!!!) do supertajného chatu pozval šéfredaktora The Atlantic.
Pre Trumpa azda aj príznačnejšie než ťažká nekompetencia Waltza sú jeho komentáre. Jeffrey Goldberg je „smetie“, ktoré „škodí krajine“, pričom The Atlantic je „skrachované médium“.
Naopak, Waltz je skvelý a The Atlantic preto nafukuje tú vec, lebo „máme za sebou dva mesiace vynikajúcej práce“. Ani veta prijatia zodpovednosti, pardonu, nič. Je to čistý hlúpy narcis.
Objav týždňa
Dežurnaja v NR SR. Autor dlho nerozumel, prečo Fico netlačí na verejné hlasovanie o predsedovi NR SR. Odradiť „zradcov“, ktorí by v tajnej voľbe prokurátora volili „Dobroša“ (Trnku), skúšala kedysi vo verejnom hlasovaní Radičovej koalícia. Pokrok však nezastavíš. Tajné hlasovanie o Rašim teraz už riešila koaličná „dežurnaja“. Jednoducho, kdesi pred urnou či pri urne, či kde vo výhodnej pozícii stál (Ficov) poverenec, ktorý lístky kontroloval.
Také je to jednoduché. Poučenie, že aj najzložitejšie (vyzerajúce) otázky mávajú na Slovensku jednoduchučké, triviálne vysvetlenie, si autor berie do života. (Dežurnaja bývala v hoteli v Rusku čosi ako nohsled, dôverník(-čka) KGB, ktorá strážila a kontrolovala predovšetkým zahraničných hostí.)
Vtip týždňa
„Kríza je dnes za nami. Strana Hlas-SD vychádza z tejto krízy posilnená, zvolením Richarda Rašiho dostáva koalícia šancu na veľký reštart.“ Matúš Šutaj Eštok.