Autorka je sociologička
Pri sledovaní súčasného diskriminačného ťaženia vládnej koalície proti mimovládkam si spomínam na staršiu štúdiu známej historičky a svetovej verejnej intelektuálky Anne Applebaum, ktorú nazvala Leninské korene boja proti občianskej spoločnosti.
S presnosťou sebe vlastnou v nej odkrýva hlboký systémový antagonizmus medzi autoritárstvom a nezávislou, slobodnou občianskou spoločnosťou, ktorý existuje už od čias boľševickej revolúcie.
Aj dnešní autokrati a diktátori v rôznych častiach sveta sú vyznávači a najmä praktickí presadzovatelia starej myšlienky, že nezávislé občianske inštitúcie sú pre ich moc hrozbou, a preto ich chcú (musia?) za každú cenu obmedziť, spútať, šikanovať, podrobiť si a kontrolovať.
Inšpirácia zo zahraničia
V duchu tejto tradície postupoval Vladimir Putin zákonom o zahraničných agentoch a neskôr (2015) o nežiaducich organizáciách. Podľa neho môže byť každá nepohodlná organizácia zrušená aj bez súdneho rozhodnutia.
Podobné obmedzenia a šikanózne zákony – neprekvapujúco – presadil aj Viktor Orbán. Zároveň štedro sponzoroval vznik tzv. GONGOs, čiže vládou organizovaných a vládu podporujúcich mimovládnych organizácií.
Aj slovenská vláda nasleduje takéto praktiky. Už vo svojom programovom vyhlásení určila tón: „Vláda uznáva aj úlohu mimovládnych organizácií. Nemôže však akceptovať, aby politicky zamerané subjekty, často financované zo zahraničia, netransparentne ovplyvňovali demokratickú politickú súťaž.“
A rovno začala s obmedzovaním mimovládneho sektora.