Toto je fiktívny dialóg s blízkym človekom, ktorý je na inej strane pomyselnej barikády ako ja.
Jeho postoj: „Ty nevidíš to utrpenie palestínskych ľudí v Gaze? Tie mŕtve deti, ženy, starých... nevinných civilistov? Ako môžeš byť aktuálne proizraelský?“
Ja: „A ty nevieš, kto je tu agresor? Kto má vo svojom programe zničenie Izraela? Kto hlása ,od rieky k moru‘? Nepamätáš sa na 7. október 2023? Na beštiálne povraždených/povraždené, znásilnených/znásilnené, unesených/unesené?“
On: „Samozrejme, že pamätám, ale čo tá spúšť, ktorú spôsobuje Izrael na území Palestíny? Čo tie desiatky tisíc nevinných obetí? Toto považuješ za primeranú odpoveď na masaker zo 7. októbra 2023?“
Ja: „Prednedávnom, vo vojne s teroristami Islamského štátu, bolo mesto Mosul zrovnané so zemou. Malo milióny obyvateľov. Ľahlo popolom. A ako dnes vnímaš civilné obete víťazstva spojencov nad hitlerovským Nemeckom? Stovky tisícov ich boli vrátane detí, žien a starých. Alebo víťazstvo nad Japonskom v druhej svetovej vojne?“
On: „Toto ponúkaš ako vysvetlenie masakru na palestínskom území?“
Ja: „Takže inak. Vieš o niekom, kto pozná riešenie konfliktu na Blízkom východe? Sem s ním!“
Takto a podobne by sme pokračovali v komforte našej relatívne bezpečnej bratislavskej alebo pražskej destinácie až do záverečnej.
Utnime to. Nasledujúcu poznámku si však nemôžem odpustiť. Stretol som viacerých ľudí, ktorí sa ocitli v situácii „Sofiinej voľby“. Tí, ktorí mali svedomie, si z tejto zrážky odniesli posttraumatický syndróm. Opakujem: tí, ktorí mali svedomie! Svoje vlastné, osobné, a nie ako ten ideologický alebo náboženský fanatik, ktorý sa dovoláva „(naj)vyššej“ autority.
Takže, Fedor, zanechaj reči a pomôž trpiacim, ako vieš, môžeš a chceš. Máš pritom jedinú navigáciu a jedinú morálnu dilemu – tú tvoju.
Moja navigácia a dilema znie: som na strane toho, kto sa bráni pred agresorom. Podsúvať mi, že tým schvaľujem smrť nevinných, je čistá demagógia.
Mimochodom, keď uvidíš niekoho, ako prichádza, aby teba, blížneho, zabil, čo spravíš? Požiadaš umelú inteligenciu, aby projektil z tvojej zbrane obišiel živý štít agresora? Alebo mu vyrazíš v ústrety pripravený zabiť ako prvý? Povedal som zabiť, aby bolo jasné, že nehovorím o dialógu cez ploty, múry a teórie.
A napokon: áno, aj Izrael je rovnako polarizovaná spoločnosť ako slovenská, maďarská, česká... a americká. Aj my zápasíme o liberálnu demokraciu a nezávislosť inštitúcií. Akurát máme šťastie, že (predbežne) fyzicky neumierame na bojiskách.
Post scriptum
Pôvodne som chcel tento text poslať do média, kde cítim opačné chápanie tejto konkrétnej morálnej dilemy, ako je tá moja. Súčasne však viem, že cez náboženské a politické predsudky nechodí vlak. Vlastne ani cez tie moje.
Myslím si, napríklad, že Hamas alebo Putinovo Rusko sa usilujú o Blízky východ bez Židov a Ukrajinu bez Ukrajincov. Z možných analógií pre „tu a teraz“ mrazí.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?