Pre niektorých je výchovná facka od policajta riešením pre zlodejov v obchode. No len dovtedy, kým sa sami nestanú objektom takejto „výchovy“, napríklad pri zásahu alebo konflikte s policajtom.
Ombudsman Robert Dobrovodský považuje policajné násilie za taký závažný problém, že požiadal o vystúpenie v parlamente. Ešte si však minimálne mesiac počká, keďže koaliční poslanci odmietli návrh opozičného Progresívneho Slovenska, aby ombudsman mohol predniesť svoju správu už na aktuálnej schôdzi.
Dobrovodský minulý týždeň doručil parlamentu správu, v ktorej opisuje príklady policajného násilia za posledných trinásť rokov.

Parlament sa málokedy nechal rozrušiť správami ombudsmanov a ombudsmaniek, občas sa stávalo, že ju čítali pred takmer prázdnou sálou alebo ak sa niekto o správu naozaj zaujímal, tak si vypočul urážky na menšiny.
Napriek tejto genéze bude zaujímavé sledovať reakcie poslancov vládnej koalície, keďže strana Roberta Fica mala zvýšenú citlivosť na podmienky väzby ľudí blízkych Smeru alebo prístup polície k protestujúcim počas zákazu zhromažďovania sa v čase covidu.
Prečo je Dobrovodského správa dôležitá?
Dobrovodský vo svojej správe používa zistenia troch ochrancov verejných práv.
V čase, keď narastajú drobné krádeže v rôznych obchodoch, narastá aj frustrácia policajtov. A frustrácia je minimálne v jednom prípade nemiestny eufemizmus.
Ľubomír, 48-ročný človek bez domova, koncom minulého roka zaplatil za krádež alkoholu životom, lebo sa policajt rozhodol byť sudcom, prokurátorom aj popravnou čatou v jednej osobe.
Vtedy Matúš Šutaj Eštok odmietol, že policajné násilie je systémový problém. Dodal, že individuálne prípady sa budú opakovať, lebo minister nemôže byť zodpovedný za každého policajta.
Správa verejného ochrancu práv poukazuje aj na to, že keď polícia pristúpila na používanie kamier pri policajných akciách, počet týchto násilných incidentov klesol. Navrhuje aj riešenia, ktoré by mohli Šutaja Eštoka zaujímať.
Problém sa týka vlád, ktoré zostavoval Robert Fico, ale aj tých, v ktorých nesedel.
Spútaní, dobití a mučení
Ochranca práv spomína zásah proti Rómom z Bardejova v roku 2020, kde neexistujú úradné záznamy o tom, ako dlho boli zadržaní spútaní.
Predchodkyňa Dobrovodského Mária Patakyová zdokumentovala prípad mučenia z roku 2017, keď polícia použila fyzické aj psychické násilie. Podľa správy lučenskí policajti v roku 2016 držali dva dni človeka v nelegálnom priestore bez toalety a postele celý čas spútaného.
Dokonca aj bývalý policajný prezident Ľubomír Solák pripustil, že v Policajnom zbore je frustrácia, a vníma, že policajti odchádzajú zo zboru a noví neprichádzajú.
Minister obrany Robert Kaliňák má ambície presadiť „žandárske vojsko“. Aj keď ministerstvo obrany používa tento výraz len ako pracovné zjednodušenie pre verejnosť, mnohým sa okamžite vynoria z pamäti žandári slovenského štátu, ktorí chránili práva čistokrvných Slovákov a menšinám ukázali, že v Tisovom štáte nie sú ničím. Minimálne jazyková citlivosť by mohla byť namieste.
Pripusťme, že viac policajtov môže znižovať spomínanú frustráciu, ale nie v čase, keď vláda zmenami Trestného zákona znížila zákonné tresty a niektorí policajti si povedali, že musia nastúpiť facky.