Autor je ekonomický analytik KOZ SR a zakladateľ OZ Pracujúca chudoba
Vo verejnej diskusii sa často opakujú tvrdenia, ktoré sa postupne stali akceptovanou pravdou, hoci im chýba reálny základ. Ako hovorí známe príslovie: Tisíckrát opakovaná lož sa stáva pravdou. Pozrime sa na niekoľko mýtov, ktoré sa v slovenskej verejnej debate objavujú pravidelne.
Dane a odvody
Často počuť, že Slovensko patrí k štátom s najvyšším daňovo-odvodovým zaťažením v Európe. Realita je však iná.
Podľa Eurostatu je daňovo-odvodové zaťaženie na Slovensku v pomere k HDP desiate najnižšie v Európskej únii. Navyše, podľa amerického think-tanku Tax Foundation patrí Slovensko medzi deväť najmenej zdanených ekonomík v rámci OECD. Navyše, dane a odvody nepredstavujú len náklad, ale aj zdroj pre verejné služby, z ktorých profitujú všetci vrátane tých, čo dane platia.
Skutočnou otázkou nie je len výška daní a odvodov, ale aj efektivita ich ďalšieho použitia. Ak sa chceme zamerať na lepšie využitie verejných financií, riešením nie je ich radikálne znižovanie (preteky ku dnu), ale ich efektívnejšia redistribúcia.
Nielen medzi zamestnávateľskými združeniami rezonuje názor, že odbory a kolektívne zmluvy ohrozujú konkurencieschopnosť ekonomiky. Keby to bola pravda, ekonomika Rakúska, kde je už desaťročia pokrytých kolektívnymi zmluvami až 98 percent pracovných miest, by bola v troskách. Namiesto toho patrí Rakúsko medzi krajiny s vysokou produktivitou a vysokou životnou úrovňou. Rovnako aj ďalšie štáty, napríklad škandinávske krajiny, dokazujú, že silné odbory a vysoká miera kolektívneho vyjednávania sú skôr faktorom stability, rastu životnej úrovne, ako aj spokojnosti obyvateľstva so životom, nie brzdou ekonomiky.