Autor je bývalý poslanec NR SR, vedie impaktový investičný fond a pôsobí ako hosťujúci profesor na Sciences Po v Paríži a Hertie School of Governance v Berlíne
V októbri zverejnil týždenník The Economist veľkú tému o stave americkej ekonomiky pod titulkom Na celom svete vzbudzuje závisť. Na viac ako desiatich stranách ukázal, že Spojené štáty sú nielen stále najbohatšou veľkou krajinou, ale že sa od západnej Európy, Kanady či Japonska postupne vzďaľujú.
Trumpova falošná nočná mora
Výrazne vyššia produktivita práce, lacnejšia energia, najrozsiahlejšie investície do výskumu a vývoja, ale aj dynamika pri vzniku nových firiem – to všetko nám Európanom pripomenulo starý komunistický vtip o tom, že Ameriku nedobehneme, ani keby nám bežala v ústrety. Výsledkom je takmer dvojnásobný hrubý domáci produkt na hlavu oproti Francúzsku.
Preto je pre väčšinu zahraničných pozorovateľov nepochopiteľné, odkiaľ pochádzajú reči a skutky prezidenta Donalda Trumpa . Pred voľbami opakovane hovoril, že „celé desaťročia sme dovolili krajinám ako Čína, Mexiko a Nemecko, aby nám kradli pracovné miesta, naše bohatstvo, naše továrne – oni zbohatli, zatiaľ čo Amerika zostala zlomená a na mizine“.
Z jeho strany to nebolo nič výnimočné. Svoj hnev obrátil aj proti najbližším spojencom, keď v inom prejave povedal, že „Južná Kórea, Japonsko – ich zamestnanci zarábajú obrovské peniaze, zatiaľ čo naši si nemôžu kúpiť ani bochník chleba“.
Z pohľadu Trumpa boli uplynulé dekády jednoducho katastrofou: „Svet sa nám smial – vzali nám naše peniaze, vzali nám naše pracovné miesta, vzali nám našu dôstojnosť. Teraz sme krajinou tretieho sveta preto, ako veľmi nás okradli.“
Všetky tieto slová povedal pred voľbami a pomohli jeho víťazstvu. Ako je možné, že si väčšina amerických voličov vybrala politika, ktorého kampaň bola v zjavnom rozpore s ekonomickou realitou a zároveň zhadzovala Ameriku (na čo sú tamojší voliči tradične citliví)?
Prečo sa bežným Američanom žije horšie
Napriek silnému rastu približne 56 percent Američanov pred voľbami uviedlo, že hospodárstvu sa darí zle, pravdepodobne pre vysokú infláciu. Obzvlášť pesimistickí boli Trumpovi voliči – 70 percent z nich hodnotilo ekonomiku negatívne a 64 percent republikánov súhlasilo s tvrdením, že sú na tom horšie ako pred dvadsiatimi rokmi.