
České súdy vyniesli rozsudok, ktorý v tragikomických udalostiach minulého týždňa u nás trochu zanikol. Podľa českej justície je za samovraždu účastníka reality show Výměna manželek zodpovedný externý režisér.
Účastník svoj život ukončil práve počas natáčania relácie v roku 2020. Režisér naňho vyvíjal extrémny nátlak a so snahou o vytvorenie napätia v relácii ho manipuloval do rasistických vyjadrení. Teraz dostal podmienečný trest.
Na hlavu konkrétneho režiséra teraz padajú kamene a otvára sa debata, či je podmienečný trest dostatočný. Lenže hoci správanie režiséra nikto neospravedlňuje, treba k tomu povedať oveľa viac. Bol totiž súčasťou celku, ktorý zahŕňa súťažiacich, tvorcov, televízie, divákov aj médiá.
A je najvyšší čas otvorene hovoriť o tom, k čomu toto súkolie vedie. Reality show, ktoré zámerne z televíznej zábavy filtrujú všetko intelektuálne a povznášajúce a zároveň útočia na najnižšie pudy, ničia ľudské životy.
Aj šou s renomé majú obete
Začnime tým najhorším. Tragédia, ktorá sa udiala v Českej republike, zďaleka nie je ojedinelá. Po celom svete je známych mnoho prípadov samovrážd účastníkov a účastníčok šou najrôznejších formátov.
Suverénne najhoršie vychádzajú tie, v ktorých sú súťažiaci celé týždne mimo svojich domovov, neustále sledovaní kamerami a v podstate v totálnej moci štábu. No ani talentové súťaže s lepším renomé nie sú bez tragických obetí. V roku 2010, deň po tom, ako vypadla z tanečnej súťaže Boogie Woogie, našli Nehu Sawantovú mŕtvu. Mala jedenásť rokov.