Autor je bývalý veľvyslanec
Slovenský premiér 4. apríla na Slavíne vyjadril veľmi čudné názory na pracovné povinnosti veľvyslancov členských štátov EÚ a Spojeného kráľovstva. Keď neprišli na pietny akt, pokúsil sa ich vyškoliť: "Povinnosťou veľvyslancov nie je trucovať, ale pracovať.“ Poučil ich, že veľvyslanci majú spolu hovoriť, ak majú príležitosť stretnúť sa s veľvyslancami iných krajín. Zavádzal tak spoluobčanov o poslaní diplomatického zboru.
Veľvyslanci sa nezúčastnili pietnej spomienky preto, že by boli leniví. Oni tak pracovali. Nešlo o detské trucovanie, ako sa to snažil interpretovať Robbert Fico. Bol to vedomý, suverénny a vzájomne koordinovaný postoj štátov, ktoré tu zastupujú, k Ruskej federácii, ktorá spáchala zločin proti mieru a napadla nezávislú Ukrajinu.
Od začiatku celoplošnej vojenskej agresie na Ukrajine vo februári 2022 majú krajiny Európskej únie dohodnuté pravidlá účasti alebo neúčasti na podujatiach, kde sa zúčastňuje diplomatický zástupca agresora.
Fico suverénne označoval predstaviteľov štátov EÚ a SK za vojnových štváčov, ktorí sú zodpovední za zabíjanie Slovanov, lebo sa rozhodli v súlade s Chartou OSN podporovať Ukrajinu v jej obrane štátnej suverenity aj dodávkami zbraní, munície a vojenského materiálu. Rovnako suverénne vydával porady predstaviteľov štátov EÚ a SK za vojnové kabinety, ktorých cieľom je zabrániť mieru.
Lenže aj vlády štátov, ktoré majú v SR zastupiteľské úrady, robia suverénnu politiku. Prostredníctvom svojich veľvyslancov oznámili svoj postoj nášmu premiérovi po tom, čo rozhodol udeliť slovo aj Igorovi Bratčikovovi. Napriek tomu, že musel vedieť, aká reakcia príde.
Ich odmietnutie počúvať na pietnom akte ruského veľvyslanca je vyjadrením nesúhlasu spojencov s politikou ospravedlňovania a podpory ruskej agresie na Ukrajine a kolaborácie s Ruskom, ktorú dlhodobo robí slovenská vláda.
Bratčikov je veľvyslanec vojny
Igor Bratčikov je predsa reprezentantom štátu, ktorý rozpútal najväčšiu vojnu v Európe od konca druhej svetovej vojny, a vedie túto vojnu barbarským spôsobom aj proti ukrajinskému civilnému obyvateľstvu. Čo demonštroval aj útok na Krivij Rih hodinu po ukončení podujatia na Slavíne, pri ktorom zhynulo 19 ľudí, vrátane deväť detí.
Zastupuje v SR Rusko, ktoré zničilo európsku bezpečnostnú architektúru vybudovanú po Helsinskom akte z roku 1975 a ktoré porušilo zásadu z tohto dokumentu, že hranice sa nesmú meniť silou na základe domnelých historických nárokov na územie susedného štátu.