To, čo vyvádza hlavný svetový colník na burzách a akciových trhoch, má popri ekonomickej aj filozoficko-systémovú dimenziu. Nie je totiž nič proti ničomu (ani demokracii), ak si povieme, že je v rozpore s princípmi demokracie, ak celosvetové chaosy, paniky a neistoty spôsobili voliči jedinej superveľmoci.
Keď zopár (desať-, sto-) tisíc hlasov v tzv. battlefield states (Michigan, Ohio, Pennsylvánia atď.) fatálne ovplyvňuje miliardy životov na celej planéte, tak teritoriálny princíp – čiže mandát politika pochádza z vymedzeného územia a viaže sa na vymedzené územie – leží hore pupkom zneužitý a vyprázdnený.
To nie je kritika, len paradox globalizovanej demokracie. Paradox, keďže globalizácia je Trumpov najväčší ideologický nepriateľ. Posadnutosť, ktorá z neho urobila úplného vola a zemského škodcu.
Proti tomu stavia „zlatý vek“ Ameriky, čiže chiméru, ktorú si vyfantazíroval.
Tu sa začína aj obhajoba jeho bláznivej colnej „politiky“ – Trump vraj len plní sľuby, ktoré dal voličom. Najmä z tzv. hrdzavého pásu na severe, ktorý postihol ekonomický úpadok a schudobnenie práve z dôvodu – globalizáciou a voľným obchodom spôsobeného – prepadu ťažkého priemyslu. A prvý článok breviáru MAGA hovorí, že sľub voličom je posvätný – aj keby bol nesplniteľný.
Podporovatelia Trumpa, ktorí už šípia tragiku colného amoku, siahajú k sofistikovanejším obhajobám. Tá záhradná tabuľa s preclením celého sveta je vraj stratégia, ktorá má dva hroty. Jednak to, čo Trump takouto okľukou sleduje, je oslabenie dolára, od ktorého si sľubuje blahodarný vplyv na americký export.
Na prvé počutie to nie je hlúposť, na druhý už áno, keďže prezident USA disponuje (fiškálnymi) právomocami, ktorými môže tlačiť dolár k devalvácii aj bez vyvolávania globálnej hystérie, aj bez znehodnocovania trhovej hodnoty majetkov (údajne spriateleného) oligarchiátu. A ešte: zanedbateľný určite nie je neformálny vplyv prezidenta na Fed, ktorý má monetárne nástroje na znižovanie ceny meny.
Marketingová časť stratégie je, že Trump si veľa – udržanie padajúcich preferencií – sľubuje od zástupov štátnikov, ktorí budú „kolenačky“ prosiť o bilaterálne colné rozhovory v Bielom dome. Už sa to deje, pozornosti hodnejšie tu však je, že Trump odmietol európsky návrh na „veľkú okrúhlu nulu“. Aj napriek odporučeniu šéfporadcu (?) Muska, ktorý kde sa vyskytne, tam vyslovuje „nulovému riešeniu“ veľkú podporu. Až takú veľkú, že obchodného poradcu Navarra označil za „hlúpejšieho než vrece tehál“. (Správne je vrece zemiakov.) No – konečne pravdivá reč v Trumpovom štábe.