Autor je riaditeľom think-tanku European Council on Foreign Relations (Európska rada pre zahraničné vzťahy), v roku 2021 mu vyšla kniha The Age of Unpeace: How Connectivity Causes Conflict (Bantam Press, 2021).
Americký prezident Donald Trump je v celej Európe vnímaný ako muž, čo šíri chaos a ktorého ruky majú zázračnú vlastnosť – len celkom opačnú, ako mali ruky kráľa Midasa: všetko, čoho sa dotkne, sa premení na ešte horšie.
Napriek svojim anachronickým postojom je však Trump dokonalým stelesnením našich čias.
V roku 2021 som vo svojej knihe The Age of Unpeace (Vek nemieru) napísal, že musíme začať nanovo vytvárať pravidlá medzinárodných vzťahov pre éru hyperkonektivity. Všimol som si totiž, že všetky inštitúcie a opatrenia, ktoré nás mali spájať, sa namiesto toho začali meniť na zbrane.
Dnešná globálna politika je ako nevydarené manželstvo. V takom manželstve môže jeden z odcudzených partnerov využiť spoločné veci, ako je prázdninový dom, pes alebo deti, aby ublížil tomu druhému.
Podobne aj obchod, internet, zdroje energie, dodávateľské reťazce, migračné toky, kritické suroviny a najmodernejšie technológie sa dajú využiť na uplatňovanie geopolitického vplyvu aj na spôsobovanie bolesti.
Obnoviť, čo sme poznali, nestačí
V novom svete sa zotreli hranice medzi vojnou a mierom.
Keď sme si na konci studenej vojny mysleli, že vstupujeme do zlatého veku mieru, mýlili sme sa. V skutočnosti bolo násilie všade, len malo podobu sankcií, kontroly vývozu, prerušenia dodávok energie, zasahovania do volieb a migrácie používanej ako zbraň.