Koalícia robí aj užitočné veci. Teda, asi také užitočné, ako keď kapitán Čierna brada tesne pred útokom na bezbrannú loď vyvesí vlajku s lebkou a prekríženými hnátmi. Nech majú obete čas v duchu sa rozlúčiť s najbližšími a požiadať o posledné pomazanie. Závet už nestihnú.
Niečo podobné sa dá povedať o schválenom parlamentnom uznesení „k zneužívaniu legislatívneho procesu k zákonu o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby na presadzovanie politických a súkromných záujmov“.

Už názov a z hľadiska literárneho remesla obdobne kvalitný obsah naznačujú, že toto dielo Smer zveril chovancom Jurajovi Gedrovi a Richardovi Glückovi. Zodpovedá tomu v hlušine ukrytá matéria: vyhlásenie suverenity vlády nad občanmi.
To nie je nič menšie ako demonštratívne odmietnutie ústavnej podstaty štátu.
Schválením tohto uznesenia sa totiž koalícia pustila do kádrovania občianskej činnosti, čo je v plnej miere zrejmé hneď z prvého bodu. Celkovo 76 poslaneckých gaunerov v ňom hovorí o „znepokojení“ zo „zneužívania“ demokratických inštitútov ako právo na zhromažďovanie na „úzko politické a súkromné záujmy“.
Vo štvrtom a poslednom bode potom „odsudzuje“, že organizátori protivládnych protestov sledujú ochranu súkromných finančných záujmov istých osôb. Je to sprostosť, ale aj keby. Čo je ich do toho? Kto si myslia, že sú? Kolektívny monarcha?
Chápete, parlament si dovoľuje občanom hovoriť, kedy je využívanie ich práv legitímne a kedy už ide o „zneužívanie“, a hodnotiť, ktoré záujmy, kedy a ako môžu svojimi právami sledovať.
Lenže Národná rada je síce zákonodarca, ale to neznamená, že je občanom nadriadený orgán. Oni sú suverénmi, oni mu dočasne prepožičiavajú moc. Do toho, čo oni budú považovať za svoj či verejný záujem a (ústavne konformný) spôsobu, akým ho budú napĺňať, parlament nič nie je.
Samozrejme, legitímne záujmy sú mnohoraké, navzájom sa vylučujú a parlament väčšine nevyhovie, ale nemá ich čo hodnotiť, o nositeľoch tých záujmov ani nehovoriac. Občan sa nezodpovedá parlamentu, je to presne naopak.
Mesiace tu zaznieva, že koaličná ambícia „stransparentniť“ činnosť mimovládok akože podľa vzoru politických strán pramení (v lepšom prípade) z tohto nepochopenia alebo rovno pohŕdania základným ústavným princípom.
Niekto by čakal, že aktéri nám to budú komplikovať zahmlievaním, ale pozrite, oni si to kolektívne vyvesia na sťažeň, aby sme mali menný zoznam protiústavných pirátov.
Nuž, zostáva dúfať, že občianska loďka nie je bezbranná.