Aj to, ako si pápež František predstavoval svoj pohreb, naznačuje, že do poslednej chvíle odmietal luxus a privilégiá, ktoré si vládcovia a politici tak ochotne privlastňujú. Schválil zjednodušenie pohrebu, bude pochovaný mimo Vatikánu a namiesto troch rakiev bude uložený do jednej jednoduchej drevenej rakvy.
Empatia k najchudobnejším, k vytláčaným na okraj spoločnosti a k migrantom je autentický odkaz pápeža, ktorý presahuje hranice náboženstiev. Je zrozumiteľný pre každého bez ohľadu na to, či sa považuje za liberála, alebo konzervatívca.
Keď v roku 2021 navštívil Slovensko, išiel medzi Rómov na sídlisko Luník IX a odkázal im, že sú jeho bratia a že vie, ako často sú terčom „predsudkov a nemilosrdných súdov“.
Vo svojej kázni v Prešove odmietol aj politické náboženstvo: zneužívanie kríža na politické ciele.
Síce nespomínal konkrétnych politikov, no dnes je jasné, že aj na Slovensku niektorí „prekonvertovali“ a začali spomínať vieru v rámci svojho politického marketingu.
Ďalší z jeho silných odkazov, ktorý oslovuje nielen katolíkov, je jeho odpor proti korupcii. „Hriešnikov áno, skorumpovaných nie,“ povedal v roku 2013 počas jednej zo svojich ranných meditácií, keď vysvetľoval rozdiel medzi hriešnikom, ktorý si uvedomuje svoj pád a hľadá odpustenie, a skorumpovaným človekom, ktorý vedome škodí cirkvi aj spoločnosti.
Dvojaký život skorumpovaných nazval „nalakovaným rozkladom“. Korupciu neskôr označil za gangrénu ľudu, starobylé zlo či „diablov trus“.
V čase, keď viaceré vlády svojim voličom hovoria, že korupcia je menšie zlo než ich vymyslení nepriatelia, je tento odkaz nesmierne dôležitý.
Jeho postoj sa týkal nielen politiky, ale aj samotnej cirkvi. V roku 2021 vydal nový dokument Motu proprio, podľa ktorého musia vrcholní cirkevní predstavitelia vyhlásiť, že nie sú trestne stíhaní ani vyšetrovaní pre terorizmus, pranie špinavých peňazí či daňové úniky. Zároveň nesmú vlastniť majetok v daňových rajoch ani investovať do firiem, ktorých činnosť odporuje učeniu cirkvi.
Odkaz pápeža Františka nemožno zúžiť len na pokoru či odmietanie opulentného luxusu politikov a ani na boj proti chudobe či korupcii.
Zdôrazňoval aj zodpovednosť cirkvi v boji proti klimatickej kríze, podporoval medzináboženský dialóg a schválil možnosť požehnávania párov rovnakého pohlavia ako krok k väčšej inklúzii — hoci LGBTQ+ aktivisti upozorňovali, že cirkev naďalej odmieta sobáše týchto párov a potvrdzuje nižší status ich vzťahov.
Dnes, keď pápež František odchádza, milióny ľudí si spomenú na niečo, čo povedal. Tí, ktorí ho niekedy videli či počuli vo Vatikáne alebo počas jeho ciest, si túto spomienku uchovajú ako dar, najmä ak pochopili jeho posolstvá.
Samozrejme, nájdu sa aj takí, ktorí jeho pamiatku použijú vo svoj prospech spôsobom, aký by on sám určite odmietol.