Autor je šéfredaktorom českého denníka Právo
Deväťdesiatdňová prestávka, ktorú oznámil americký prezident Donald Trump v opojení clami, nemôže zakryť nepredstaviteľné škody, ktoré už napáchal.
Napriek odkladu colná vojna zúri naplno. Ukazuje sa, že je ťažké až nemožné seriózne rokovať s ľuďmi od Trumpa. Schudobnejú všetci, tvrdia svorne ekonómovia, čo však vyvolá ďalšiu vlnu rozčarovania a hnevu. A z nej budú ťažiť extrémisti všetkého druhu.
Ekonómovia Trump a Fico
Dnes je dovoz áut, ocele a hliníka do USA zaťažený dvadsaťpäťpercentným clom, v platnosti zostáva aj základné desaťpercentné. Podľa Yale Budget Lab sú tieto americké clá najvyššie za posledných sto rokov.
Slovensko je tretím najväčším európskym vývozcom áut do Spojených štátov a clá ho tvrdo zasiahnu – znížia rast HDP, zvýšia nezamestnanosť. Ak by začali platiť aj pozastavené dvadsaťpercentné „recipročné clá“ pre Európu, nepriaznivé dosahy sa podľa Národnej banky Slovenska zdvojnásobia.
Alebo Nemecko (kľúčový obchodný partner Slovenska): viac ako tretina firiem plánuje tento rok prepúšťať, práve pre Trumpove nápady bude celá ekonomika tretí rok v recesii. To sa Nemcom od vojny nestalo. „Vrtochy Donalda Trumpa prichádzajú v nevhodnej chvíli,“ komentoval situáciu jeden ekonóm.
Regulárnu, otvorenú a tvrdú obchodnú vojnu vedú Spojené štáty s Čínou. Trump uvalil na dovoz z Číny clá stoštyridsaťpäť percent, clá na dovoz z USA do Číny sú pre odvetné kroky a neústupnosť Pekingu na stodvadsiatich piatich percentách. To otrasie celým globálnym obchodom. Ale nikto nevie, čo jeden Trumpov podpis na dekréte spôsobí v odľahlom kúte Číny a následne na východnom Slovensku...
Vrtochy v nevhodnej chvíli platia dvojnásobne pre Slovensko – podľa Európskej komisie má najhoršiu dlhodobú udržateľnosť verejných financií spomedzi štátov Unie, ako jediné je v pásme vysokého rizika. Rušia sa pracovné miesta, ekonomika spomalí a s rizikovým stavom financií bude mať štát menej peňazí na dôchodky, zdravotníctvo, školstvo a ďalšie služby. To všetko sa prejaví v rozpočte každej rodiny.
Štvrtá vláda Roberta Fica si nielenže včas nesplnila domáce úlohy (dokonca aj české financie sú v lepšej kondícii), predviedla tiež nízku kompetentnosť pri riešení ekonomických problémov, čoho príkladom je nielen transakčná daň.
V tom je Slovensko dosť výnimočné. Ak sa chcel Fico po nástupe Trumpa podobať americkému prezidentovi a votrieť sa mu do priazne, tak v ekonomickej neschopnosti si môžu podať ruky.
Vyháňanie čerta diablom
Po stretnutí s priateľkou, talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou v Bielom dome Trump vyhlásil, že Spojené štáty ľahko dohodnú na vyriešení colných sporov s Európskou úniou aj s Čínou. Ale kto dnes verí americkému prezidentovi? Správy z európskeho zákulisia nič také nenaznačujú.