SME

Návrat pred Františka už možný nie je

Pápež sa nebál byť zraniteľný vo svojej cirkvi, ktorú videl a viedol ako poľnú nemocnicu.

Pápež František a americký viceprezident J. D. Vance počas stretnutia pred udelením tradičného požehnania.Pápež František a americký viceprezident J. D. Vance počas stretnutia pred udelením tradičného požehnania. (Zdroj: TASR/AP)

Autor je riaditeľ AOMEGA inštitútu, teológ a pedagóg, člen PS

Duchovný obsah veľkonočných sviatkov sa znásobil smrťou pápeža Františka. Veľkonočná nedeľa je centrálnou udalosťou existencie kresťanstva.

Teologický význam prázdneho hrobu naberá význam až po biblických svedectvách o stretnutiach zabitého Mesiáša s bežnými ľuďmi po jeho zmŕtvychvstaní. Je to, samozrejme, predmetom osobnej viery. Nikoho k viere nemôžeme donútiť. Môžeme však s ľuďmi okolo nás hovoriť o tom, čo viera pre nás veriacich ľudí znamená. A pozvať ich k nej naším spôsobom života.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To je tak trochu koncentrát toho, čo napísal kresťanský autor Richard Rohr: „František sa stal živým a šťastným pozvaním celého ľudstva dokonca aj za príliš tesnými hranicami kresťanstva, namiesto vylučujúceho vyhadzovača stojaceho pri stále otvorených bránach neba.“

Súcit a spravodlivosť

Návštevy Vatikánu, osobné stretnutia vládcov s pápežom a čakanie sveta na to, čo povie, je symbolickým vyjadrením rešpektu k inštitúcii, ktorá už dávno nemá silu vymáhať svoje pravidlá cez verejné exkomunikácie či strach z inkvizície. Aj pápežove posolstvá sú skôr informáciou o stave sveta ako záväzným príkazom.

Na pápeža Františka bol svet v nedeľu 20. apríla 2025 zvedavý aj preto, lebo sa práve zotavoval v domácej liečbe po dlhodobej hospitalizácii. Pri požehnaní Urbi et Orbi jeho slová zazneli len slabo. Svoje posolstvo však podčiarkol o deň neskôr, keď zomrel.

SkryťVypnúť reklamu

Volanie Františka po súcite s tými, čo dnes trpia, a po spravodlivom a trvalom mieri podčiarkujú, že práve súcit a spravodlivosť sú začiatkom cesty k rešpektovaniu dôstojnosti každého človeka. Teraz pri sledovaní jeho nekrológov v podaní rôznych spravodajských servisov má svet príležitosť si to ešte lepšie uvedomiť. Aj implementovať to do konania verejne aktívnych ľudí. A vyžadovať to od nich. Namiesto skratkovitového populizmu je tu ako vážny imperatív trvalá snaha o porozumenie druhej strany a spravodlivé riešenie každej situácie.

Populizmus maskovaný kresťanstvom

Spravodajský servis mal v nedeľu predpoludním k dispozícii fotografiu zo stretnutia pápeža s americkým viceprezidentom, ktorý sa netají tým, že jeho verejné pôsobenie je motivované jeho vierou a katolíckym presvedčením. A dávkovaním lásky k blížnym podľa blízkosti k vlastnému „kmeňu“.

SkryťVypnúť reklamu

J. D. Vance ako „energicky“ argumentujúci katolík bude v priebehu mandátu aktuálneho prezidenta USA často citovaný populistami a fanúšikmi „deportácií“ súcitu a spravodlivosti z každodenného fungovania americkej spoločnosti. Určite viac ako František s jeho univerzálnymi akcentmi a potrebou rešpektovať každého človeka a dobro celého sveta.

Jeho stretnutie s pápežom Františkom deň pred jeho odchodom ostáva pre dnešný svet „po Františkovi“ symbolickou výzvou. Zvlášť pre kresťanov, ktorých životy inšpiruje skôr súcit, spravodlivosť a spolupráca. Je to výrazný kontrast oproti konaniu triumfalistického, individualistického a kresťanstvom maskovaného populizmu.

Zraniteľnosť ako súčasť neomylnosti

Ide o to, aby s pápežom Františkom neodišiel zo života kresťanstva ten tón a prístup k svetu a jeho bolestiam, ktorý stelesňoval a v rámci možného uplatňoval počas svojho života práve on. Súčasný svet prijal od Františka niekoľko neomylných konštatovaní, ktoré súvisia so širším ľudovým chápaním učenia o pápežskej neomylnosti. Tým navždy zmenil katolícku konverzáciu. Nikdy už nebudeme môcť ísť úplne späť. Pápež hovoril aj veci, ktoré sa mnohým katolíkom nepáčili, a aj tradicionalisti neraz povedali, že pápež sa mýlil.

SkryťVypnúť reklamu

Nikto už nemôže povedať, že platne zvolený pápež so všetkým, čo to implikuje v kohokoľvek mysli, nepovedal to, čo František vo svojich rozhovoroch. Tieto veci budú citované ešte dlho, hoci nie sú dogmami. Sú už súčasťou dát, ktoré majú autoritu podobne ako evanjeliá a treba ich brať do úvahy.

Ako písal aj Richard Rohr: „Neurobil to až tak v zmysle doktrinálnych alebo morálnych tvrdení, ale jednoducho len v zmysle radikálnej zmeny štýlu, osoby a dôrazu, ktorý v sebe nesie ,ironicky‘ obrovskú substanciu.“ O tom, ako nemôže súdiť gejov a lesby, či o tom, že za zneužívaním viery na sebecké ciele treba hľadať korupciu a privilegované postavenie kléru. Alebo aj o tom, ako opakovanie dezinformácií a lží je podobné koprofágii ako pojedaniu vlastných exkrementov.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je jedno, kto bude pápežom

Svet mal dvanásť rokov pápeža, ktorý hovoril osobne, čestne, pastoračne, bez toho, aby sa hral na slovíčka. Bol to pápež, ktorý sa nebál byť zraniteľný vo svojej cirkvi, ktorú videl a viedol počas svojho pontifikátu ako poľnú nemocnicu. Svoju zraniteľnosť nepredstieral.

Pýtal sa a hľadal odpovede v miestnom kontexte cirkvi v Nemecku, vo Francúzsku, v Argentíne, Indonézii či Japonsku. Alebo aj na Slovensku, kde sme od neho počuli, že cirkev môže ochorieť, ak sa na svojej ceste zastaví.

Je to teda aj na nás, ktorí sa hlásime ku kresťanstvu v jeho dynamickej katolíckej tradícii, ktorú prežívame a vytvárame našimi životmi a slovami dnes. Nie je však jedno, kto bude za kresťanov katolíkov s mocnými tohto sveta hovoriť ako jej úradný a najvyšší reprezentant. A ako. Duchovný testament Františka je viac ako len spomienka na jeho otvorenosť, láskavosť a dobrotu. Kto chce a vie, môže sa za voľbu nového pápeža modliť.

SkryťVypnúť reklamu

Arzenál láskavého súcitu a spravodlivosti

Kto má na modlitbu iný názor a neverí, že ňou môže zmeniť čo i len seba, môže sám pre seba či svoje okolie hovoriť o svojich preferenciách. Chceme veriť, že súcit a spravodlivosť sa stanú tým arzenálom, s ktorým vatikánske konkláve vstúpi po Františkovi do zápasu o lepší svet. Návrat pred Františka už možný nie je. To však neznamená, že sa o to v rámci katolíckeho kresťanstva nebudú mnohí snažiť.

Sila osobného svedectva Františkovho pontifikátu spočíva práve v tom, že svedomie a osobné presvedčenie je to, čo môže svet aj cirkvi pretvárať zvnútra. Nádej, že sa to môže podariť, je v tom, že tých, ktorí budú voliť nového pápeža, vyberal za kardinálov práve František. Odkaz „synodality“ ako spoločnej cesty, ktorú ako cestu k autentickej a praktickej službe svetu ukazoval František, je práve v tom. Kráčame ďalej po ceste vo vzájomne komunikovanom súcite a spravodlivosti voči svetu a ľuďom.

Vatikán

Súvisiace témy: Pápež František
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 007
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 173
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 6 975
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 5 348
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 337
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 793
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 086
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 617
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Tkačenko.

Slovensko presadzuje inklúziu bez kompromisov.


Určite splnený sen každého, kto sa rozhodol stať sa profesionálnym vojakom.


5
Ilustračné foto.

Recept je jednoduchý, prax zložitejšia.


Ivan Buraj 5
Pápež František a americký viceprezident J. D. Vance počas stretnutia pred udelením tradičného požehnania.

Pápež sa nebál byť zraniteľný vo svojej cirkvi, ktorú videl a viedol ako poľnú nemocnicu.


9
  1. Vladimír Benčík: Osmanská ríša - jej impozantný vzostup a dramatický pád (2. časť)
  2. Juraj Kostka: Svet v nás a okolo nás
  3. Radoslav Záhumenský: Mohyla na Bradle: Silný príbeh, ikonické miesto a prechádzka, ktorá sa dotkne srdca (+ VIDEO)
  4. Vladimír Čuchran: Pápež František
  5. Jozef Javurek: Zelenina v záhrade
  6. Radko Mačuha: Si herec, či politik?
  7. Peter Stachura: V krízach sa musíme naučiť verejnosť spájať, nie rozdeľovať
  8. Ivan Mlynár: Ak z Čurillovcov ostanú len čiary v piesku, pretože hekli Ficovu politickú korupciu, kto vlastne sme ?
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 37 395
  2. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 10 302
  3. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 9 664
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 7 775
  5. Martin Fronk: Hrady pre milionárov: Ako biznis oživí ruiny, ktoré štát ignoruje 7 265
  6. Dominik Sumbal: Doba cashu je späť!! 5 128
  7. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku 4 982
  8. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ? 4 977
  1. Radko Mačuha: Si herec, či politik?
  2. Tupou Ceruzou: Pápež František
  3. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  4. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  5. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  6. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  7. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  8. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
SkryťZatvoriť reklamu