Autor je predseda predstavenstva Dôvera zdravotná poisťovňa
Zdravotná poisťovňa Dôvera zažalovala štát o náhradu škody vo výške 6,68 milióna eur za to, že v rokoch 2018 až 2022 hradila pacientom liek Keytruda na malígny melanóm, ktorý jej štát prikázal platiť na základe netransparentného procesu.
V mene Dôvery hovorím, že sme nemali na výber. Sme povinní dbať na účelnosť a efektívnosť vynakladania prostriedkov verejného zdravotného poistenia. A ak vidíme, že sa tak nedeje, musíme konať.
Súd už uznal, že zaradenie tejto liečby medzi bežne hradené z verejného zdravotného poistenia bolo protizákonné. Vyčíslenú škodu si však máme podľa zákona vymáhať v inom konaní.
Na margo týchto faktov sme si na tomto mieste prečítali komentár bývalej štátnej tajomníčky rezortu zdravotníctva Jany Ježíkovej s názvom Nechcete umrieť hneď? Škoda. Navodzuje dojem, že v Dôvere sa všemožne vyhýbame úhrade inovatívnych liekov chorým pacientom. Nie je to tak. Zmyslom žaloby je totiž niečo iné.
V Dôvere nie sme proti úhrade tohto lieku ani inej inovatívnej liečby s preukázaným účinkom. Schvaľujeme deväť z desiatich žiadostí o zaplatenie lieku na výnimku.
Sme presvedčení, že zaraďovanie liekov medzi bežne hradené má byť transparentné a má prebiehať podľa stanovených pravidiel. Ak sme 6,68 milióna eur zaplatili na základe nezákonného rozhodnutia, žiadame ich späť do rozpočtu poisťovne, aby sme ich mohli použiť na zaplatenie inej liečby pre našich poistencov.
Nespochybňujeme, že inovatívne lieky pacientom pomáhajú. Nespochybňujeme, ak je dokázaná účinnosť lieku a transparentným procesom bol uvedený medzi lieky štandardne hradené zdravotnými poisťovňami. No určite aj vy súhlasíte, že zákon platí pre všetkých, dokonca aj pre rozhodnutia ministerstva zdravotníctva.
Ako sme sa vlastne dostali až sem?
Faktom je, že náklady na lieky, obzvlášť tzv. inovatívne, zhltnú značnú časť zdravotníckeho rozpočtu. Na lieky dávame z celkových výdavkov viac, ako si môžeme dovoliť.
Faktom je aj to, že na Slovensku nemáme vždy dostupnú takú liečbu ako v západných štátoch. Bola snaha to zmeniť, no obeťou bola transparentnosť.
Práve v rokoch, keď bola pani Jana Ježíková štátnou tajomníčkou na ministerstve zdravotníctva, sa zaviedol jeden z najpochybnejších mechanizmov umožňujúcich dostať nové lieky medzi hradené na Slovensku. Ministerstvo zdravotníctva tak mohlo uzatvárať s výrobcami liekov utajené zmluvy, bez akejkoľvek transparentnosti a bez akejkoľvek kontroly.
A vieme, čo vo všeobecnosti predstavujú utajené zmluvy a ceny – priestor na netransparentnosť, neefektivitu a žiaľ, aj na korupciu. Preto je kľúčové, aby sa pri zaradení liekov do úhrady z verejného zdravotného poistenia rozhodovalo zákonne, podľa pravidiel.
A ak niečo škodí slovenskému pacientovi, tak je to obchádzanie pravidiel a mávnutie rukou, keď sa na to príde. To je cesta do pekla, lebo ak sa tento prístup rozšíri, tak budeme platiť za lieky bez overeného efektu, čo bude stáť milióny. A tie budú následne chýbať pri liečbe iných pacientov.
Mimochodom, Keytruda je už viac ako dva roky bežne hradená aj pre liečbu malígneho melanómu na základe transparentného procesu.