Autor je členom Slovenského ochranárskeho snemu
V utorok sme si pripomenuli Deň Zeme, pričom nejeden politik sa dal počuť, ako miluje slovenskú prírodu. Súčasná slovenská realita však svedčí o niečom úplne inom, a preto treba biť na poplach. Nielen počas Dňa Zeme, ale neustále.
Rozklad ochrany prírody
Prednedávnom viac ako 150 vedcov a vedkýň zo slovenských univerzít, Slovenskej akadémie vied a odborných inštitúcií varovalo pred pokračujúcim bezprecedentným oslabovaním základného právneho rámca ochrany prírody a krajiny na Slovensku. Signatári a signatárky, medzi ktorými sú poprední biológovia, ekológovia, environmentalisti, geografi či geológovia (vrátane desiatok profesorov, docentov či doktorov vied) vo výzve adresovanej poslancom a poslankyniam NR SR a Ministerstvu životného prostredia SR dôrazne požadujú, aby sa prestalo s deštruktívnymi a devalvačnými zásahmi do zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny. Podľa ich slov „fatálne ohrozujú biodiverzitu, ekosystémy, fungovanie ochrany prírody aj právny štát ako taký“.
Vedci sa pripájajú k opakovaným výzvam zo strany verejnosti, sedemnástich vedeckých komunít, Slovenského ochranárskeho snemu i ďalších a upozorňujú, že všetky už schválené, ako aj navrhované novely zákona, prijaté počas tohto volebného obdobia, vedú k systematickej demontáži kľúčových nástrojov ochrany prírody. Autori a autorky výzvy kritizujú okrem iného aj to, že legislatívne zmeny sa prijímajú bez konzultácií s odbornou verejnosťou.