Autor je bývalý minister financií a prezident MESA 10
V nezávislých mienkotvorných médiách sledujem v poslednom čase nárast optimizmu. Pramení z pomalého, ale zjavného trendu, keď klesá popularita strán vládnej koalície a rastie podpora opozičných strán (naposledy napríklad tu). Tiež sa však obhajuje téza, že opozícia robí dobrú prácu a v dnešnej situácii v zásade nemôže robiť omnoho viac (napríklad tu).
Dovolím si s týmto optimizmom nesúhlasiť a dnes sa pokúsim vysvetliť, prečo je situácia zložitejšia.
Úpadok v ére Roberta Fica
O našom úpadku a zaostávaní už nehovoria len čísla a údaje z tabuliek, grafov, rebríčkov či ratingov, články a reportáže médií, vyjadrenia podnikateľských či zamestnávateľských združení, ale aj inštitúcie, ako je centrálna banka či najnovšie dokonca Najvyšší kontrolný úrad SR.
Takže zdá sa, že hovoriť a písať o tom, v akej nelichotivej situácii sa nachádza nielen naša ekonomika, ale celá spoločnosť, je nosením dreva do lesa. Povedané medicínskou terminológiou, to, že pacient je ťažko chorý, je už zrejmé, teraz je dôležité správne určiť diagnózu a nasadiť adekvátnu terapiu.
Správna diagnostika by mala nielen pomenovať chorobu, ale aj odhaliť príčiny, ktoré k jej vzniku a rozvinutiu viedli. Inak sa nám môže stať, že hoci ju budeme liečiť v zásade správne, choroba sa vráti.
A tu treba povedať, že choroba v našej spoločnosti a ekonomike vznikala dlho, najmenej od roku 2006, teda od nástupu prvej Ficovej vlády. Najdôležitejšou príčinou vzniku a prehlbovania tejto choroby bola a je nezodpovedná a nekompetentná politika, ktorá nezohľadňuje verejný záujem a nevytvára predpoklady na rast kvality života a životnej úrovne ľudí.
V tejto situácii je dôležité si uvedomiť, že za takmer dvadsať rokov od roku 2006 sme tu síce mali deväť vlád (Fico I, Radičová, Fico II, Fico III, Pellegrini, Matovič, Heger, Ódor, Fico IV), ale napriek tomu možno tvrdiť, že počas celého tohto obdobia zažívame éru Roberta Fica.
Vláda Petra Pellegriniho (2018 – 2020) bola totiž vládou Ficovej koaličnej väčšiny, ostatné neficovské vlády boli pri moci len veľmi krátko na to, aby zvrátili systémové trendy nastavené Ficom, a to najmä (hoci nielen) preto, že vládli krátko a navyše aj v ťažkých podmienkach: Radičovej vláda po globálnej finančnej a ekonomickej kríze a počas krízy eurozóny, vlády Matovičovej koalície (Matovičova, Hegerova a Ódorova) počas pandémie, vojny na Ukrajine a energetickej krízy.
Potrebujeme trvalú a rozumnú zmenu
Keďže príčinou choroby je zlá politika, vyliečiť ju môže len dobrá politika. Ak niekto vládne zle trikrát a teraz vládne štvrtýkrát, pričom výkon je ešte horší ako v prvých troch prípadoch, predpokladať, že by sa to do budúcnosti mohlo zmeniť, je na úrovni viery v plochú Zem alebo Kotlárovu kompetentnosť.