Autor je hovorca a riaditeľ komunikácie spoločnosti Slovnaft
Vyvážať odpady na skládky je najjednoduchší a najlacnejší spôsob „upratovania“. Zároveň aj neekologický prežitok a v konečnom dôsledku nebezpečenstvo pre budúce generácie. A možno nielen pre ne. Stačia len dva posledné príklady z apríla 2025.
Dňa 10. apríla vzplanula skládka odpadov v katastri obce Čierna Voda pri Galante. Desiatky hasičov ju hasili tri dni a mnohí v okolí nemali elektrinu. Prezident Peter Pellegrini 24. apríla upozornil, že skládka Vlčie hory pri Hlohovci predstavuje kritickú environmentálnu záťaž, ktorá ohrozuje spodné vody a zdravie tamojších obyvateľov.
Paradoxne, v ten istý deň poslanci Mestského zastupiteľstva v Bratislave odhlasovali nezáväznú deklaráciu, že nesúhlasia s výstavbou Centra na zhodnocovanie odpadov (CEZO) v areáli Slovnaftu. Na komunálny odpad má vraj Bratislava svoju mestskú spaľovňu OLO.
Podobne sa už predtým vyjadril Bratislavský samosprávny kraj, na ktorého území sa inak veselo skládkuje už dekády. Dokonca dve skládky na priemyselný odpad majú voľnú kapacitu už iba 8 až 14 percent. Onedlho sa naplnia úplne a treba hľadať riešenie. A EÚ nám už nové skládky nepovolí.
My chránime verejný záujem
Budem zhovievavý a uznám, že mestskí a regionálni politici majú pre svoje postoje dobré dôvody. Politické, aby sme si rozumeli. Fungujú tu totiž aj skupiny aktivistov s čisto politickými ambíciami, ktorí šíria o spaľovniach odpadov nezmysly. Vrátane nášho projektu CEZO. Odôvodňujú to „verejným záujmom“.

Fajn, ja teda tvrdím, že aj my chránime verejný záujem. Bojujeme proti skládkovaniu odpadu a chceme odpady efektívne a bezpečne využívať na dobrú vec. Výrobu tepla aj elektriny. Som si istý, že je to vo verejnom záujme, pretože na druhom konci tejto úsečky sú zase iba preplnené skládky. A kto tvrdí opak, tak nehovorí pravdu.
V poslednom období čoraz častejšie premýšľam, kedy sme sa dostali až sem. Do štádia, kde vôbec nie je dôležité, koľko vzdelaných a odborne zdatných ľudí napríklad taký projekt CEZO pripravuje.