Americké spravodajské televízie prinášali dojaté reakcie ľudí, ktorí prvého severoamerického pápeža Roberta Francisa Prevosta poznajú alebo ho už niekedy stretli, ale aj bežných Američanov, ktorí boli z voľby kardinálov euforickí.
Odznelo, že jeho zvolenie môže byť impulzom na upokojenie rozvášnenej Ameriky či na návrat k základným hodnotám, ako je láska k blížnemu a empatia — že to môže byť odkaz pre krajinu, ktorá vo svete stráca svoju kredibilitu.
Niektorí mali pocit, že aj keď bola voľba nečakaná, dáva zmysel, že v situácii, v akej sa medzinárodná politika nachádza, je to práve Američan.
Odznelo aj to, že zvolenie Američana sa udialo v čase, keď sa mení pozícia Spojených štátov vo svete — kvôli Donaldovi Trumpovi a jeho administratíve.
Eufória mnohých Američanov zo svojho pápežského „prvého razu“ je, samozrejme, pochopiteľná, rovnako ako aj nadnesené predikcie o tom, aký vplyv by mohol mať Lev XIV. na život občanov USA.
Ale už teraz je zrejmé, že pápež Lev XIV. ďaleko prekračuje svoje miesto narodenia — a už z jeho predchádzajúcich mediálnych prejavov a životopisu vyplýva, že s mnohými krokmi Donalda Trumpa bytostne nesúhlasí.
Jednou z hodnôt, ktorú mnohí zvýraznili v novom pápežovi, je jeho citlivosť pre ľudí na okraji spoločnosti, otvorenosť voči osudu migrantov a ľudí, ktorí unikajú zo svojich domovov.
Roky slúžil v Peru, v čase politických kríz a turbulencií. Asi sa nebudeme mýliť v predpoklade, že okrem Trumpovho pohŕdania utečencami bude pápežovi Levovi určite prekážať aj jeho klimatický skepticizmus.
Pápež František vo svojom Laudate Deum z roku 2023 zdôrazňoval, že klimatická kríza je aj morálnou otázkou a jej následky najviac zasahujú chudobných a zraniteľných.
Viackrát vyzýval svetových lídrov, aby urobili reálne kroky — napríklad na zníženie emisií skleníkových plynov. Vzhľadom na to, že pápež Lev XIV. sa stotožňuje s postojmi svojho predchodcu, je rozumné očakávať, že bude v tomto úsilí pokračovať.
Samozrejme, Trump oslavoval zvolenie Leva XIV. ako veľkú česť pre Ameriku — napriek tomu, že v roku 2016 jeho predchodcu označil za veľmi „politického človeka“ práve kvôli jeho vyjadreniam k migrácii a opatreniam na hraniciach USA.
Keďže pápež vo svojom prejave pomerne často opakoval slovo „mier“ a potrebu oddanosti mieru, je pravdepodobné, že niektorí slovenskí politici v ňom budú hľadať potvrdenie svojich interpretácií — napríklad aj toho, čo by mal znamenať mier na Ukrajine.
Nádejame sa, že nový pápež má jasno v tom, kto je obeť a kto agresor. Že bude mať odvahu na jasné a spravodlivé rozlíšenie medzi tými, ktorí trpia, a tými, ktorí spôsobujú utrpenie.
Dnes je ťažké predpovedať, akým pápežom bude Lev XIV., ale ak sa neodkloní od cesty, ktorou sa vydal František, kardináli mali šťastnú ruku.