Vojna je zlo, no existuje aj spravodlivá vojna, keď sa obeť bráni agresorovi. Kritérium na jej určenie je odpoveď na otázku: Kto začal?
V tomto zmysle je vojnový slovenský štát a bývalý Sovietsky zväz (a dnešné Rusko) v otázke, kto začal 2. druhú svetovú vojnu, na tej istej zlej strane dejín.
Rusko ako agresor
Druhá svetová vojna de iure začala 23. augusta 1939 podpisom paktu Molotov -Ribbentrop. Podľa podmienok tejto dohody napadlo Nemecko (spolu so Slovenskom ako jediným spojencom) 1. septembra 1939 Poľsko a sovietska Červená armáda vpochodovala do východného Poľska o šestnásť dní neskôr.
Sovietske a nemecké jednotky oslávili dobytie Poľska 22. septembra spoločnou vojenskou prehliadkou v malom meste Brest-Litovsk, na demarkačnej línii stanovenej v bode 2 tajného dodatku k paktu Molotov - Ribbentrop.
Od toho času až do útoku Nemecka na ZSSR v júni 1941 sa vojnové spojenectvo medzi oboma veľmocami prejavovalo v oblasti vojensko-priemyselnej spolupráce a tiež politicky spoločnými prehliadkami, dokonca verejnými oslavami Hitlerových narodenín v ZSSR. Nemecká delegácia sa zúčastnila len dva mesiace pred spustením operácie Barbarossa na oslavách 1. mája v Moskve.
Politika pamäti v Rusku
Kým však na Slovensku a všade v slobodných krajinách sa o tom dá slobodne bádať a diskutovať, v dnešnom Rusku za šírenie týchto historických faktov hrozia vysoké pokuty a päť rokov vo väzení.
Zákon, ktorý postihuje „šírenie úmyselne nepravdivých informácií o činnosti Sovietskeho zväzu počas druhej svetovej vojny“, presadil Vladimir Putin v roku 2014. Obnovil tak historickú cenzúru z čias komunistického režimu, ktorý tieto skutočnosti najskôr propagandisticky bagatelizoval ako Stalinov strategický uhýbavý manéver, ktorým si kúpil čas.
Neskôr ich vymazal z dejín tak dôkladne, že v 70. rokoch o nich nevedeli ani mladší profesionálni historici z Akadémie vied. A tí starší, ktorí si ich pamätali, o nich smeli hovoriť až po nástupe Gorbačova a politiky glasnosti.
Postupne sa desiatky miliónov Rusov dozvedali šokujúce pravdy nielen o zločinoch stalinizmu napáchaných na domácom obyvateľstve, ale aj o zodpovednosti Stalina za začiatok vojny.
Predchodca paktu Molotov - Ribbentrop: dohoda z Rappalo
Ruskí historici nanovo objavovali v západnom svete dávno známe skutočnosti a pridávali k nim nové poznatky z vlastných archívov. Vyšlo tak najavo, že Sovieti vojensky paktovali s Nemcami dávno pred Hitlerom a to na základe Rapallskej zmluvy z roku 1922, ktorou Nemecku natruc západným štátom umožnili obchádzať limity na vojensky arzenál a zákaz budovať letectvo stanovený vo versaillských mierových zmluvách.