Po prepuknutí škandálu s maďarskými špiónmi odhalenými na Ukrajine mnohých máta pomerne šialená otázka. Môže predseda vlády členskej krajiny Európskej únie zvažovať, že obsadí časť územia susednej krajiny v prípade, ak Rusko porazí Ukrajinu?
Pomerne šialená je však aj nenávistná kampaň, ktorú vládny Fidesz vedie proti Ukrajine na svojich propagandistických kanáloch. Aj to, do akej miery maďarská diplomacia opakuje niektoré ruské výhrady voči Ukrajine o utláčaní etnických skupín. Maďarsko odmieta poskytovať zbrane Ukrajine a neumožňuje ani tranzit zbraní cez územie Maďarska.
Čo konkrétne podnietilo podobné úvahy?
Péter Magyar, vyzývateľ Viktora Orbána, zverejnil zvukový záznam z apríla 2023, na ktorom počuť ministra obrany Kristófa Szalaya-Bobrovniczkého, ako neznámemu obecenstvu hovorí, že vláda chce zo seba striasť „mierovú mentalitu“ a prejsť do „nultého štádia príprav na vojnu“ tým, že začne budovať bojaschopnú armádu.
Magyarovo zverejnenie zatienil biely dym z Vatikánu a tiež oznámenie, že Ferenc Gyurcsány, bývalý premiér a Orbánov neúspešný vyzývateľ, odchádza z politiky, rozvádza sa so svojou manželkou a prenecháva jej stranu, ktorú spolu zakladali.
Takže prvé reakcie na zverejnenie nahrávky neprinášali zadosťučinenie vážnosti obsahu. Potom však prišla ďalšia správa.
Ukrajinská tajná služba SBU zadržala dvoch agentov maďarskej vojenskej rozviedky, ktorí poskytovali informácie o ukrajinských systémoch protivzdušnej obrany v Zakarpatsku a o ďalších vojenských kapacitách. Títo agenti podľa SBU mali za úlohu zisťovať aj politické názory obyvateľstva – napríklad to, ako by miestni reagovali, keby do oblasti vstúpila maďarská armáda.
Maďarská vláda verná svojej doterajšej praxi tvrdí, že niet na čo reagovať, nič sa nedeje, jednoducho sa modernizuje armáda v rámci legitímnych plánov.
Zároveň nahrávka mohla vzniknúť v čase, keď Fidesz odvolával dôstojníkov odchovaných NATO a vymieňal ich za mladších a vychovaných v duchu Orbánovej vládnej doktríny. Aj vrchný veliteľ armády bol odstránený v rámci týchto zmien a dnes ho už obviňujú, že bol agentom Ukrajiny. Pridal sa totiž k Pétrovi Magyarovi.
Niektorí odborníci hovoria, že načasovanie týchto dvoch informácií môže byť čisto náhodné a nemusí medzi nimi existovať súvis.
Čo však aj Péter Magyar zdôrazňoval, je pokrytectvo vlády Viktora Orbána, ktorá okrem iného umocnila porážku predchádzajúceho lídra opozície Pétra Márkiho-Zaya tým, že ho propaganda nazvala agentom vojny.
Ak Orbánov režim chce dnes niekoho predhodiť ako nepriateľa do svojho propagandistického kolosea, nazve ho vojnovým štváčom, nepriateľom mieru alebo priateľom Ukrajiny.
Orbán ako „mierotvorca“ cestoval aj vlani po návšteve Kyjeva do Moskvy, bez toho, aby o svojej ceste informoval prezidenta Ukrajiny. Cestu masívne kritizovali lídri EÚ aj NATO.
„Pomaly sa míňajú krajiny, ktoré sú schopné hovoriť s oboma stranami vo vojne – pomaly je Maďarsko jedinou krajinou v Európe, ktorá dokáže hovoriť so všetkými,“ povedal vtedy o svojej návšteve Orbán.
Samozrejme, Robert Fico by sa teraz okamžite prihlásil, že aj on je premiér, ktorý robí politiku na všetky svetové strany. Dokonca bol aj na Putinových oslavách v Moskve ako jediný premiér Únie.
Orbán sa hrdil, že od roku 2009 mal štrnásť bilaterálnych stretnutí s Vladimirom Putinom. Keď Rusko rozpútalo svoju zločinnú agresiu voči Ukrajine, Orbán viackrát vyhlásil, že Ukrajina jednoducho nemôže v tejto vojne zvíťaziť, lebo víťazom bude Rusko. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev v júli 2022 zverejnil mapu, na ktorej sa Ukrajina delí medzi viaceré krajiny. Zakarpatská Ukrajina by pripadla Maďarsku, iné územia by patrili Poľsku, Rumunsku a Rusku.
Takže aj keď môže úvodná otázka znieť šialene, samotný Orbán prispieva k tomu, aby sa v regióne hemžili úvahy, čo dostáva alebo má sľúbené z Moskvy za svoju lojalitu.
V prípade Roberta Fica si mnohí túto otázku ani nekladú, lebo predpokladajú, že sa podkladá Moskve z obdivu k Putinovi a pre osobné záujmy.