Autorka je redaktorkou českého Deníka N
Mladý muž takmer v pozore stojí pred súsoším, ktorému dominuje slávna socha „Matka Vlasť volá“. Hovorí: „Ja, účastník špeciálnej vojenskej operácie , vás prosím, aby ste môjmu mestu vrátili jeho historický názov.“ Odkaz je adresovaný prezidentovi Ruskej federácie Vladimirovi Putinovi. Dnes sa mesto volá Volgograd.
Keď v 16. storočí vzniklo, nazvali ho Caricyn a bolo ním dlhých tristotridsaťšesť rokov. Až v roku 1925 dostalo meno po žijúcom sovietskom straníckom vodcovi, neskôr generalisimovi Josifovi Vissarionovičovi Stalinovi – Stalingrad. A práve meno tohto masového vraha chce mladý muž svojmu mestu vrátiť.
Socha Matky Vlasti, monumentálna žena s krídlami a so vztýčeným mečom, hrá v našom príbehu dôležitú úlohu. Celé súsošie je v perfektnom stave, udržiavané, naleštené, ako nové. Aj polonahý červenoarmejec so samopalom a svalmi ako Diskobolos nesie znaky perfekcionizmu. Vyzerá, akoby ho slávnostne odhalili len včera, rovnako aj náhrobky vojakov, cestičky, trávniky, kríky.
Súsošie má pripomínať hrdinstvo sovietskeho ľudu počas Veľkej vlasteneckej vojny. To je úsek 2. svetovej vojny od roku 1941, keď sa Sovietsky zväz po zrade pôvodného spojenca – nacistického Nemecka – pridal na stranu západných Spojencov. A práve víťazstvo v tejto vojne, nie v druhej svetovej, Moskva 9. mája ako každý rok oslavovala pompéznou vojenskou prehliadkou.
Sochár Jevgenij Vučetič a inžinier Nikolaj Nikitin navrhli celé dielo špeciálne tak, aby vydržalo silný vietor a iné prírodné pohromy. Matka Vlasť má osemdesiatpäť metrov, je takmer dvakrát vyššia ako slávna Socha slobody, ale na podstavci stojí voľne, nie je k nemu nijako pripevnená. Všetko je z kvalitných materiálov, nešetrilo sa na príprave ani na realizácii. Pamätník začali stavať po vojne, sochu odhalili v roku 1967.
Rusko opäť bojuje proti nacizmu
V roku 1961 sa v rámci destalinizácie krajiny rozhodlo, že sa už masoví vrahovia nebudú uctievať tým, že sa po nich volajú miliónové mestá. Stalingrad premenovali na Volgograd podľa rieky, ktorá ním preteká.
Už v roku 2013 sa občania, ktorí vidia v sovietskej minulosti recept na návrat silného Ruska, vyvolali referendum o zmene mena. Hlasovanie prekvapilo – väčšina obyvateľov nechcela žiť v Stalingrade, a tak zostal Volgograd Volgogradom.
Teraz sa však v takmer tisíc kilometrov vzdialenej Moskve rozhodli, že návrat k Stalingradu by mohol posilniť odhodlanie bojovať za nové veľké Rusko.
Vráťme sa o niekoľko dní. Krátko pred pompéznymi oslavami 80. výročia konca Vlasteneckej vojny sa prezident Putin vybral do Volgogradu. Cestou začul volanie veteránov novej vojny, teda, „špeciálnej operácie“, že by radi opäť žili v Stalingrade. „Ich slovo je pre mňa zákon,“ vyhlásil Putin. Ale potom radšej premenoval iba miestne letisko.