Na Slovensku a v Maďarsku ľudia považujú vládnu moc za výraznejšie ohrozenie pre nezávislosť médií než vlastníkov, inzerentov alebo digitálne platformy. Ľudia vnímajú verejnoprávne médium na Slovensku ako výrazne menej nezávislé než pred rokom.
Zároveň 78 percent opýtaných v medzinárodnom prieskume považuje nezávislosť médií za dôležitú a 65 percent sa obáva o slobodu médií v krajine, tvrdí prieskum slobody médií 2025, ktorý si od českého Medianu objednal Výbor pre redakčnú nezávislosť.
V takomto kontexte si Rada STVR, ktorá sa pýši členstvom konšpirátora, pravej aj ľavej ruky ministerky kultúry, bývalého hovorcu Mečiara a tiež obžalovaného bývalého sudcu, zvolila novú šéfku verejnoprávnej televízie.
Hneď po voľbe si mnohí intenzívne vyhľadávali meno Martina Flašíková. To je samo osebe veľavravný detail o jej kontaktoch s verejnoprávnosťou. STVR sa venovala počas krátkeho obdobia, keď sa prekvapivo stala jej programovou riaditeľkou.
Platí poučka, že deti by sa nemali posudzovať na základe ich rodičov, ak nie sú súčasťou dynastie, v ktorej sa okrem majetku dedia aj politické kontakty, pracovné metódy a svetonázor. Napriek tomu nie je možné ponechať bez povšimnutia, že Flašíková je dcérou slávneho výrobcu sloganov a reklám, ktorého zvečnila jeho kampaň pre Mečiarovo HZDS, a zároveň spoluzakladateľa Smeru.
Relevantnejšia je vari informácia, že Flašíková po otcovi zdedila aj portál eReport, o ktorom by sa Robert Fico nikdy nevyjadroval ako o protislovenskej prostitútke, keďže tento web je výrazne priateľský a nekritický k jeho vláde.
Zároveň najznepokojivejší je spôsob, ako bola Flašíková zvolená Radou STVR, ktorá prekypuje vládnymi nominantmi. Rada by som napísala niečo podrobnejšie o jej víziách alebo prezentácii, ale detaily nepoznáme, keďže verejnosť bola z voľby vylúčená. Vyzerá to tak, že ani členovia rady nemali k prezentácii veľmi čo dodať, keďže voľba prebehla hneď po vypočutí bez akejkoľvek diskusie.
Poslanec Ondrej Dostál o vypočutí na sociálnej sieti napísal: „Dnešné ,verejné‘ vypočutie bolo úplne zbytočné. Som si istý, že keby členovia Rady STVR volili generálneho riaditeľa STVR bez vypočutia kandidátov, ich rozhodnutie by bolo úplne rovnaké, ako bolo po vypočutí.“
Európsky akt o slobode médií (EMFA) zaväzuje členské štáty, aby postup vymenovania a odvolania manažmentu alebo členov riadiaceho orgánu verejnoprávnych médií zaručil nezávislosť týchto médií. Riaditeľ verejnoprávneho média musí byť vymenovaný na základe „transparentných, účinných a nediskriminačných postupov, ako aj transparentných, objektívnych, nediskriminačných a primeraných kritérií, ktoré sú vopred stanovené na vnútroštátnej úrovni“, tvrdí európska legislatíva.
Nevieme veľa o postupoch ani o kritériách, na základe ktorých vybrali Flašíkovú. A vyzerá to tak, že ani samotní členovia rady až tak veľa o kritériách nevedia.
Môžeme však vyjadriť pochybnosti, že ani zloženie rady, ani priebeh voľby neodzrkadľujú ducha európskej legislatívy. Keby však Únia Fica kritizovala, premiér sa určite ohradí, že je trestaný za svoj názor, napríklad na Ukrajinu.
Zaujímavé v tomto kontexte je ďalšie zistenie prieskumu: na Slovensku 57 opýtaných podporuje opatrenia EÚ voči vládam, ktoré podkopávajú slobodu médií (v Poľsku 65 percent, v Maďarsku 60 percent a v Českej republike 55 percent).
Niekto by mohol ironicky podotknúť, že slovenské tablo riaditeľov verejnoprávneho média za posledné desaťročia má aj oveľa horšie deviácie než práve zvolenú riaditeľku.
Alebo aj to, že treba dať Flašíkovej čas, aby ukázala, aká je jej predstava verejnoprávnosti. Vieme však pomerne presne, aká je predstava Roberta Fica a jeho vlády. Uvidíme len to, aké odchýlky od tejto predstavy budú umožnené.