Autorka je výskumná pracovníčka v Globsecu
Nedávno sme si pripomínali 80. výročie Dňa víťazstva nad fašizmom a konca druhej svetovej vojny, ktoré sa vo väčšine Európy oslavuje 8. mája a v Rusku 9. mája.
Kremeľ už desaťročia využíva oslavy konca vojny a uplatňuje historický revizionizmus – snaží sa prepisovať históriu a prezentuje Sovietsky zväz ako jediného aktéra, ktorý porazil nacistické Nemecko.
Keďže sa oslavy Dňa víťazstva nad fašizmom v Rusku stali skôr propagandistickým nástrojom, viacerí domáci aj európski predstavitelia kritizovali Roberta Fica, že je jediným lídrom z krajín EÚ, ktorý cestoval na oslavy do Ruska.
Prekrúcanie histórie
Ako zdokumentovala Európska služba pre vonkajšiu činnosť na svojom portáli EuvsDisinfo, výklad histórie Kremľa sa posunul od vykresľovania ZSSR ako krajiny bojujúcej proti Hitlerovi po boku Spojencov k vykresľovaniu Ruska ako jedinej skutočnej mocnosti, ktorá porazila nacistické Nemecko, pričom pohodlne vynecháva alebo bagatelizuje podiel ostatných krajín vrátane Ukrajiny alebo Spojených štátov amerických.
Okrem toho Moskva už roky využíva údajný boj proti „nacizmu“ ako zámienku na ospravedlnenie svojich podvratných aktivít a diskreditáciu všetkého, čo je proti jej záujmom. Snaha o „denacifikáciu“ bola ústredným argumentom pri legitimizácii ruskej invázie na Ukrajinu v roku 2022.
Nový prieskum verejnej mienky Globsecu ukazuje, že prekrúcanie histórie a mýtus o Rusku ako jedinom osloboditeľovi v druhej svetovej vojne v strednej a vo východnej Európe (CEE) stráca na svojej sile. Prieskum uskutočnený v deviatich krajinách CEE ukazuje, že v priemere 33 percent respondentov súhlasí s tým, že „Rusko ako hlavný aktér zodpovedný za porážku fašizmu v druhej svetovej vojne hrá aj dnes vedúcu úlohu v boji proti fašizmu“.